Yavru Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Yavru Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

12 Aralık 2018 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

İnsanların en sadık dostlarından birisi olan köpeklerin beslenmeleri bilhassa küçük yaşlarda gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Karnı tok olan bir köpek size fazlasıyla sevgi ve vermiş olduğunuz yemeğin karşılığını sunacaktır. Fakat, köpeğinizi beslerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Özellikle biraz öncede belirttiğimiz üzere yavru köpeğin beslenmesi çok daha dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu durumun temel nedeni ise henüz yavru olan köpeğinizin sindirim sistemi başta olmak üzere birçok vücut fonksiyonunun yerine oturmamış olmasıdır. Peki, yavru köpeğimi nasıl beslemeliyim?

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Köpek yavrusu nasıl beslenir hiç merak edip araştırmış mıydınız? Eğer sizin de bir yavru köpeğiniz bulunuyor ise sizlerle paylaşacağımız notlara dikkat ederek onu beslemeye başladığınız takdirde çok değil yalnızca birkaç hafta içerisinde gözle görülür bir fark olduğunu hissedeceksiniz. Yavrunuz belirli bir yaşa gelmesi ile birlikte artık beslenmesinde eskisi kadar sizi yormayacak ve belirli standartları oturtmuş olacaktır.

Köpek dostlarımız oldukça iştahlı olmalarına rağmen sindirim sistemleri göz önünde bulundurulduğunda maalesef onların her şeyi yemesi ve öğütmesi mümkün olmayabilir. Bunların yanı sıra köpeğinizin sağlıklı yaşayabilmek için ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin biz insanlar gibi olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. İnsanlar ihtiyacı olan tüm besinleri et ve bitkilerden rahatlıkla sağlayabilmektedir. Birçok canlı ile karşılaştırıldığında insanların beslenme alışkanlıkları çok daha karmaşık bir hal alabiliyor.

Köpekler ise biz insanlar gibi ot ile beslenmez. Etobur olarak adlandırılan gruba dahil olan köpeklerin sindirim sistemleri buna uygun olarak gelişerek, şekillenmiştir. Bir köpeğin gün içerisinde elde etmesi gereken protein miktarı bir insana göre çok daha fazladır. Bu nedenle bir köpek sahibi olan kişi kendi beslenmesini göz önünde bulundurarak bunu köpeğinin beslenmesiyle karşılaştırmamalıdır.

Peki, Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Burada sizlere genel anlamda köpek beslenmesinden ziyade daha çok yavru köpeğimi nasıl beslemeliyim diye soran arkadaşlar için bir içerik hazırladık. Bu yazımızın temel konusu yavru köpekler olduğu için anlatımımız da buna göre şekillenecektir. Köpeklerin oldukça gelişmiş bir sindirim sistemleri bulunmaktadır fakat bu sindirim sistemi yavru köpekler için tam anlamıyla gelişmiş denilemez. Yavrunuzun büyüyerek gelişmiş bir sindirim sistemine sahip olması için adım adım uygulamanız gereken beslenme alışkanlıklarından bahsedeceğiz.

Bilgilendirme: Her köpeğin kendine has bir beslenme şekli bulunmaktadır. Bu nedenle köpeğinizin cinsi ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı, buna uygun bir beslenme şekli üzerinden ilerlenmelidir.

yavru köpek biberonla nasıl beslenir

  • İlk 6 Haftalık Süreç

Bir yavru köpek için en dikkat çeken ve önemli dönem ilk 6 haftadır. Köpeğinizin sindirim sisteminin temelleri bu süreçte oluşur ve aynı zamanda bu oluşuma diğer organların gelişimi de eşlik eder. Yavru köpeğinizin gelişiminin sağlıklı olabilmesi adına ilk 6 haftaya normalden çok daha fazla önem vermeli ve dikkat etmelisiniz.

Eğer yavru köpeğinizin annesi bulunmuyor ise onu süt ile beslemeniz gerekecektir. Yavrunuzu süt ile beslemek için yavru köpeklere özel üretilmiş biberonları tercih edebilirsiniz. Yavru köpek biberonla nasıl beslenir merak ediyorsanız sitemizde bununla ilgili yayınlamış olduğumuz yazıya göz atabilirsiniz. Bununla birlikte kısaca belirtmek gerekirse, sütün çok fazla sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat ederek besleyebilirsiniz. Sütü içirirken biberonu sıkmamaya, sütün basınçlı bir şekilde gitmemesine dikkat edin. Bununla ilgili tüm detaylar ilgili yazımızda yer alacak.

  • 2 ile 3. Ay Arasında

Süt takviyesinin sonlanmasıyla birlikte köpeğiniz aniden olmasa da küçük adımlarla kuru mama yemeye başlayabilir. Süt normal şartlarda köpeğiniz için zararlı ve enfeksiyon kapmasına neden olabilecek bir besindir. Fakat bu olumsuz senaryolar köpeğiniz ilk 6 haftalık süreci için geçerli değildir. Bu nedenle 6-7 haftalık süt takviyesi döneminizi tamamlamanız ardından köpeğinizi kuru mama ile beslemeye başlamalısınız.

Başlarda yavrunuzun daha çabuk adapte olması adına kuru mamaya bir miktar süt ilave edebilir ve bunu zamanla son vererek yalnızca su kullanmaya başlayabilirsiniz. Gereğinden fazla süt tüketen bir köpek ishal olacak ve sağlığına zarar verecektir. Ayrıca süt köpeklerin sindirim sistemi üzerinde de oldukça zararlı bir etkiye sahiptir ve bozulmasına neden olabilir.

  • 4 ile 6. Ay Arasında

4 aylık sürecini tamamlamış bir yavru köpeğe sahipseniz artık süt kullanımını tamamen kesmiş olduğunuzdan emin olun. Yavru köpeğiniz ya da köpeklerinizin 4 aylık süreci tamamlaması ardından ona uygun yavru köpek maması ile beslenmeye başlamalıdır. Ayrıca bu dönemden itibaren artık köpeğinize (devamlı olmasın, ara ara) et vermeye başlayabilirsiniz. Ayrıca etin yanında ona kemik de vererek kemik ile biraz zaman geçirmesi onun gelişimi için oldukça önemlidir.

6 ayı tamamlayan bir köpek neredeyse yetişkinliğe erişmiş sayılabilir. Çoğu köpek 9 aylık sürecin ardından yetişkin olarak kabul edilir. Bu süreç içerisinde köpeğiniz ile sizin aranızda bir bağ oluşmaya başlayacak ve size sadık bir dost haline gelecektir.

Köpek Beslenme Alışkanlıkları

İnsanlarda başta olmak üzere her canlının kendine has bir beslenme alışkanlığı bulunmaktadır. Konumuzun dışına çıkmadan sizlerle paylaşmak istediğimiz son birkaç bilgi var. Yavru köpeğimi nasıl beslemeliyim başlıklı yazımızda temel bilgilerin hemen hemen hepsini sizlere aktarmaya çalıştık. Fakat köpeğinizi beslemek için seçim yapacağınız mamalar ve beslenme alışkanlıkları hakkında pek bir detay vermedik.

Yavru köpeğiniz için mama seçimi yaparken mamanın küçük taneler halinde olmasına dikkat ediniz. Büyük parçalar halinde sunulan mamaları yavrunuzun tüketmesi bir hayli zor olacaktır. Ayrıca bir veteriner ya da köpek maması satan yer ile görüştüğünüzde köpeğinizin cinsine göre size mama önerecektir. Bu nedenle küçük çaplı bir araştırma yaparak tercihinizi yapmayı ihmal etmeyin.

  • Yavru bir köpek gün içerisinde 2-3 kere beslenmek isteyecektir.
  • 6 haftalık süt takviyesini atlatan yavru köpeğiniz gün içerisinde 4 öğün mama yemeye başlayabilir.
  • ayından itibaren 6. aya ulaşana kadar bu öğün sayısı ortalama 3’e düşecektir.
  • ayını doldurmasıyla birlikte belirli bir gelişmişliğe ulaşan köpeğiniz gün içerisinde 2 öğüne kadar azaltarak beslenecektir.
  • 1 yaşını doldurmasıyla birlikte bu sayı 1 öğüne kadar düşebilmektedir.