Papağan Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır?

Papağan Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır?

6 Şubat 2019 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Evcil hayvanlar arasında vereceğiniz eğitimin en verimli geçeceği hayvanlardan birisi Papağandır. Taklit etme ve konuşma konusunda üst düzey bir yeteneğe sahip olan Papağanlar, zeki ve anlatmak istediklerinizi rahat bir şekilde kavrayacak hayvanlardır. Öyle ki bazı papağan türlerinde yalnızca anlatmak istediklerinizle sınırlı kalmayarak soracağınız bazı sorulara yanıt dahi verebilmektedirler. Elbette her şeyde olduğu gibi papağan eğitimi konusunda da dikkat edilmesi ve öğrenilmesi gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Tüm bu detayları göz önünde bulundurarak vereceğiniz eğitimler çok daha verimli geçecektir. Papağan nasıl konuşur gibi temel birçok konuya bu başlık altında değinecek ve papağanı ele alıştırma gibi eğitimleri nasıl verebileceğiniz anlatacağız.

papağan eğitimi nasıl yapılmalıdır

Papağan Eğitimi Nasıl Yapılır?

Hangi Papağan türünü tercih ettiğinizin önemi olmaksızın yeni dostunuzun ev ortamına alışması zaman alacaktır bu süreç içerisinde ona sağlamış olduğunuz uygun ortam ve şartlar tabiri caizse “uyum sağlama” sürecini hızlandıracaktır. Papağanınız eve gelmeden önce onun için gerekli tüm şartları hazırlamalı ve yaşamına uygun bir ortam hazırlanmalıdır. Papağanınız eve geldiğinde ortamı eksiksiz bir şekilde hazırlanmamış ise daha sonrasında tamamlamaya çalışırsanız alışma süreci onun için oldukça stresli geçecektir. Yoğun stres altına giren hayvanınız sizden korkacaktır.

Sahiplenilmiş papağana bağlı olarak değişiklik gösterebilecek olmasına rağmen çoğunlukla Papağanların kafesleri sizin sık sık vakit geçireceğiniz ortamda bulunmalıdır. Direkt olarak rüzgara maruz kalmaması gereken bir konumda yer alması gereken kafes aynı zamanda güneş ışığını da direkt olarak almamalıdır. Papağanınız yeni ortama uyum sağlama sürecinde onun yanına sık sık giderek sakin bir ses tonuyla sohbet etmeyi denemek onun bu süreci çok daha hızlı atlatmasını sağlayacaktır. Papağanınızın ilk 1 ayında onu zorla elinize almaya çalışmamalı veya herhangi bir şeyi zorla yapmasını sağlamayı denememelisiniz.

Papağanınızı elinize almaya alıştırmak istiyorsanız başlangıç için onun sevdiği ve yiyeceği bazı yiyecekleri sakin bir şekilde bir süre elinizi uzatarak vermeyi deneyebilirsiniz. Başlangıçta çoğu zaman sizden korkacaktır fakat zaman içerisinde size alışacaktır. Alışma süreci sonrasında sevdiği yiyecekleri elinizden alıp yemeye başlayacaktır. Bu sırada kesinlikle ani bir hareket yapmamalısınız. Ayrıca papağanınız elinizi uzatmanıza rağmen gelmek istemiyorsa zorla gelmesi için bir şeyler yapmamalısınız. Papağanınız elinizden yemek yemeye alıştığı ve sizden korkmamaya başladığı döneme gelinmesiyle birlikte kafesini açarak kafes dışına çıkmasına izin verebilirsiniz. Kısaca papağan eğitimi nasıl verilir merak edenler için anlatmaya çalıştık. Başlangıç için ilgili detaylara dikkat ederek papağanınıza sakin bir yaklaşım sergilemelisiniz.

papağan konuşma eğitimi

Papağan Konuşma Eğitimi

Papağan nasıl konuşur sorusu yeni bir papağan sahiplenmiş & almış herkesin ilk merak ettiği sorulardan birisidir. Birçok kişi Papağanları konuşabiliyor olmaları nedeniyle sahiplenmektedir ve evlerinin kapısını onlara açmaktadır. Eğer gerçekten yalnızca bu amaçla papağan almayı düşünüyorsanız Papağan bakımı hakkında yazılarımıza bir göz atmalı ve bakımın zorlukları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü birçok kişi kısa bir süre sonra Papağanını başka birisine sahiplendirmeye ya da satmaya çalışmaktadır bu hayvanların psikolojisini büyük oranda olumsuz etkilemektedir.

Doğru Papağan türü seçimi yapılması halinde Papağanınızı konuşturmak sizi diğer türlere oranla çok daha az yoracaktır. Aksi takdirde gerçekten papağanınızı konuşturmak için gereğinden fazla vakit ve çaba harcamanız gerekebilir. Papağanınız yeni yaşam alanı (eviniz) alışma sürecini tamamlaması ve artık sizinle iyi bir dost olması ardından Papağan konuşma eğitimi almaya başlayabilir. Eğitim süreci aslında sizi yormayacak yalnızca biraz uzun sürecektir.

Papağanınıza bir şeyi tekrarlamasını öğretmek istiyorsanız gün içerisinde aklınıza geldikçe onun yanına giderek söylemelisiniz. Bunu birkaç hafta (ortalama 3) tekrarladığınız takdirde Papağanınız artık sizi oldukça iyi bir şekilde taklit etmeye başlayacaktır. Öğrenmesini istediğiniz kelimeleri yavaş yavaş tekrar etmeye başlayan Papağanınız misafirlerinizi şaşırtmaya başlayacaktır.

Papağan Konuşturma Teknikleri

papağan nasıl konuşur

Papağan konuşma eğitimi sırasında dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi ise telaffuza dikkat etmeniz gerektiğidir. Eğer Papağanınızın yanında kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz etmezseniz papağanınızın kelimeleri yanlış öğrenecek ve ilerde bu şekilde tekrar etmeye başlayacaktır. Kelimeleri yanlış söylemesi zaman içerisinde sizin canınızı bir hayli sıkmaya yetecektir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kelimeleri papağanınıza direkt canlı olarak telaffuz etmeniz gerektiğidir. Ses kayıt cihazları, hoparlör gibi cihazlardan kayıtları oynatarak ona kelime öğretmeye çalışmak farklı frekanslardan sesin iletilmesi ve papağanınızın sözleri net bir şekilde anlayamamasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar öğrenme sürecini olumsuz etkileyecek ve uzamasına neden olacaktır.

Papağan Eğitimi Ele Alıştırma

Papağan eğitimi başlığımız altında sizlerle paylaşacağımız son başlık ve eğitim çeşidi kuşunuzun elinize alışmasını sağlayacaktır. Bu sürecin oldukça titiz ve sabırlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var. Birçok kişi papağanı eline gelmediği için ani hareketler ve zorlamalarda bulunabiliyor. Bu tarz hareketler hayvanın sizden korkmasına ve yanaşmak istememesine neden olacaktır. Bu nedenle sabırlı olunmalı ve size karşı olan korkusunu, yeni ortama alışma sürecini atlatmasını beklemelisiniz. Yalnızca bu süreci hızlandırmak ve yavaş yavaş onu alıştırmak için tavsiyelerimize kulak asmanız yeterli. Papağan eğitimi ele alıştırma aşamasında yapmanız gerekenler kısaca;

  • Papağanınız ile aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için ona seveceği yiyeceklerden elinize alarak uzatmalısınız. Başlarda elinize yanaşmayacak ve bu besinleri yemeyecektir kesinlikle onu zorlamamalı ya da elinizle zorla ona götürmemelisiniz. Belirli bir mesafe bırakarak aradaki mesafeyi onun kapatmasına izin vermelisiniz.

Sakin Bir Şekilde Parmağınızı Göğsüne Yakınlaştırın

papağan eğitimi ele alıştırma
  • Temel amaç çubuk yerine papağanınızın elinde durması olduğu için bunu ona işaret edebilmek için sakince parmağınızı onun göğsüne doğru yavaş hareketlerle yaklaştırmalısınız. Bu onun elinize atlaması için bir işaret niteliği taşıyacaktır.

Bolca Sevgi Aşılayın

papağan ele alıştırma eğitimi
  • Elinize geldiği takdirde ona fazlasıyla sevgi gösterin. Sevginizi göstermek için en uygun hareket başının arkasında yer alan bölgeye yumuşakça dokunuşlar gerçekleştirmek olacaktır. Bu alışkanlığını pekiştirmek için yiyecekleri kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bazı papağan türleri kendini sevdirmekten pek haz almaz bu gibi türlerde besinlerden yararlanmak daha etkili olacaktır.

Çubuk Kadar Güvenli Hissetirin

papağan el eğitimi
  • Parmağınızı çubukla aynı hizaya getirin ve birleştirin. Papağanınız parmağınıza geçmesi halinde çubukla olan bağını sakince kesebilirsiniz. Bu sırada parmağınızı dikkatli ve düz tutmaya çalışmalısınız. Parmağınızın da çubuk gibi güvenli ve sağlam olduğundan emin olmalı.

Dost Olduğunuzu Gösterin

papağan konuşturma eğitimi
  • Papağanınız size ve elinize alışmasını hızlandırmak için parmağınıza gelmesi ardından onu kafesten çıkarmayı deneyin. Bu sırada kaçmasını engellemek adına kapı ve pencerelerin kapalı durumda olduğundan emin olun.
  • Aileniz ve sık sık ziyarete gelen arkadaşlarınızla tanıştırın ve onlara da alışmasını sağlayın.
  • Yalnızca eliniz ve parmağınız değil omzunuz gibi birçok yerde dolaşmasına izin verin.

Papağan eğitimi konusunda sizlerle temel konularda mümkün olduğunca anlaşılabilir ve sade bir anlatım sunmaya çalıştık. Aklınıza takılan tüm soruları çekinmeden bizlerle paylaşabilir ve papağan eğitimi nasıl yapılır herkese açıklamamıza yardımcı olabilirsiniz. Aklımızdan kaçan detayları yakalamanız halinde yorum alanını kullanarak bizlerle paylaşabilir aynı zamanda diğer Papağan sahiplerini bilgilendirebilirsiniz. Eğer henüz bir Papağan sahiplenmediyseniz ve sahiplenmeyi planlıyorsanız sitemizde yer alan diğer yazılara bir göz atabilirsiniz. Başlangıç için;