Papağan Bakmaya Gerçekten Hazır Mısınız?

Papağan Bakmaya Gerçekten Hazır Mısınız?

2 Şubat 2019 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Bakımı oldukça zor olan bir Papağanı evine alıp onun bakımından sorumlu olmaya kendini ne kadar hazır hissediyorsun? Papağan bakımı hakkında ne kadar tecrübelisin? Bu konuda sitemizde birçok yazı bulabilir ve Papağanlar hakkında merak ettiğin tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsin. Hatta Papağan nedir merak ediyorsan bu konuda bir yazımız dahi bulunuyor. Fakat bu yazımızın temel konusu ise kendini papağan bakmaya hazır hissedip hissetmemen. Kısaca, Papağan bakmaya hazır mısın?

Çok Ciddiyiz, Papağan Bakmaya Hazır Mısın ?

Papağanlar bakımları sırasında insanların sabırlarını zorlamayı kolaylıkla başarabilecek hayvanlardır. Temizlik ve gürültü papağanların başlıca sorunlarındandır. Bu ve benzeri birçok senaryonun farkında olmayan kişiler bir papağan edinmelerinin ardından kısa sürede onları elinden çıkarmanın peşine düşebiliyor. Oldukça duygusal ve zeki bir hayvan olan Papağanlar ondan kurtulmak istediğiniz ve başkasına verdiğinizde bunu fark edebiliyor ve kendisini yoğun bir strese sokabiliyor. Bu nedenle yalnızca şu anı düşünerek değil ileriye dönük oluşabilecek durumları da düşünerek papağan beslemeye karar vermelisiniz.

Aile İçerisinde Astım ya da Alerjisi Olan Var Mı?

Maalesef Papağan beslemeyi düşünüyorsanız bu hastalıkların ailenizde kimsede bulunmuyor olması çok önemli. Çünkü Papağandan kaynaklanacak tüy ve tozlar bu gibi hastalıkların tetiklenmesine yol açarak önemli sağlık sorunlarının boy göstermesine neden olabiliyor. Bu nedenle siz ya da birinci derece aile üyelerinde bu gibi hastalıklar bulunuyorsa aile doktorunuza danışarak papağan almaya karar vermekte fayda var.

Daha Önce Papağan ya da Farklı Bir Evcil Hayvan Beslediniz Mi?

Evcil hayvan besleme konusunda geçmişten gelen bir tecrübeye sahip olmak oldukça büyük bir avantaj sunmaktadır. Fakat şu anda bir evcil hayvan besliyorsanız papağanınız onunla anlaşmakta biraz güçlük çekebilir. Bilhassa kedi ve papağanın eş zamanlı beslenmesi birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Temizlik Hastalığınız Var Mı?

Papağanlar onları beslemek için vermiş olduğunuz meyve, sebze ya da yemleri kafes ve çevresine fırlatmayı hobi edinir ve etrafı bir hayli kirletebilir. Ayrıca zaman içerisinde tüy ve tozları rahatsız edici bir seviyeye ulaşacaktır. Sürekli evinizin her köşesinde papağanınıza ait tüyler bulmaya hazırlıklı olmalısınız. Eğer çok titiz ve temizlik hastalığınız bulunuyorsa papağan beslemeyi tekrar gözden geçirmeyi deneyin.

Evde Ne Kadar Vakit Geçiriyorsun?

Papağanlar evinde bolca vakit geçiren kişiler için daha uygun bir hayvandır. Çünkü sahipleri ile olabildiğince fazla iletişim kurmak isteyen bir evcil hayvan türüdür.

Sabrına Güveniyor Musun?

Papağanlar oldukça zeki bir hayvan türüdür. Zekasıyla sizi birçok konuda sınamayı deneyecektir. Bu nedenle birçok akıl oyununa ve sinir bozucu duruma hazır olmalısınız. Bunun yanı sıra bir papağanı evcilleştirmek oldukça uzun bir süreç olacaktır bunu aklınızdan çıkarmayın.

Artık Tatile Bir Kişi Fazla Gitmeniz Gerekecek

Tatiliniz sırasında papağanınızı emanet edebileceğiniz güvenilir bir kişi tanıyorsanız bu sizin için oldukça büyük bir avantaj olacaktır fakat uzun süreli bir tatilde aranızdaki ilişkinin bozulmaması ve Papağanınızın iyiliği için onu da yanınızda götürmeniz gerekebilir. Otobüs ve havayolu şirketleri maalesef Papağanları misafir olarak kabul etmiyor.

Gün İçerisinde Yaklaşık 1 Saatinizi Ona Ayırabilecek Misiniz?

Sürekli iş ziyaretlerine giden kişiler ya da papağanına yeterince vakit ayıramayacağını düşünen kişiler Papağan beslemeyi tekrar bir gözden geçirse iyi olur. Bu durum hem onun hem sizin için çekilmez bir hal alabilir.

Güneşin Doğuşu ve Evinize Yansıyan İlk Işıklarla Birlikte Uyandırılmaya Hazır Mısın?

Birçok papağan sabahın ilk ışıklarıyla birlikte uyanır ve normalde konuştuğu ses tonunun çok daha üzerinde bir ses tonuyla konuşur, ıslık çalar ve anlam veremeyeceğiniz birçok ses çıkarmaya başlar. Uykunuzun ağır olması onun için pek bir önem taşımayacaktır çünkü bu canlı alarm sizi uyandırmayı kesinlikle başaracaktır. Papağanınızın kafesinin üstünü örtmek ve perdeleri kapalı tutmak bunu bir müddet ertelemeyi başarsa da bu alışkanlıktan onu vazgeçirmek maalesef mümkün değil.

Evinizin Hiç Boş Kalıyor Mu?

Papağanlar evde kafes içerisinde beslendiği zamanlarda iletişim kurabilecekleri ve kendilerine arkadaş olarak görebileceği tek şey siz olacaksınız. Bu nedenle uzun süre yalnız kalan papağanlar tüylerini yolmaya başlayabilir, yüksek sesle bağırabilir ya da birçok sorun yaşamaya başlayabilir. Bu durum onun evcilleşmesi ve konuşmaya başlamasını geciktirebilir.

Küçük Çocuğunuz Var Mı?

Çevrenizde birçok kişi kuş tüyünün çocuk ve bebeklerinize büyük miktarda zararı olacağını düşünüyor olabilir bu tarzda ithamlara hazır olmalısınız. Evde bir Papağan beslemek yeterli özeni göstermeniz ve temizliği yapmanız halinde zarardan ziyade yarar sağlayacaktır. Çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılamayı başarırken aynı zamanda onlara Papağanınızın bazı bakım ihtiyaçlarında görev vererek sorumluluk almayı öğretebilirsiniz.

Umarız Komşularınız Sese Karşı Pek Hassas Değildir

Papağanlar gündoğumu ve günbatımı zamanlarında oldukça gürültücü olabiliyor. Bunun yanı sıra gün içerisinde de oldukça aktif olan bu hayvanlar devamlı ses çıkaracaktır. Eğer komşularınız ufak bir seste dahi sizi şikayet ediyorsa papağan alıp almama konusunu uzun uzadıya bir düşünseniz iyi edersiniz.

Papağanınız Gerçekten Konuşmalı Mı?

Papağanlar türü, yeteneği ve genetik mirasına bağlı olaraktan konuşma yeteneğine sahip olmaktadır. Papağanların konuşması kesin olarak gerçekleşen bir durum değildir. Papağan türleri arasında en konuşkan ve bu konuda yetenekli olan Jako türünün dahi hiç konuşmadığı görülmüştür. Bu nedenle alacağınız papağan halihazırda konuşmuyorsa onun ileride konuşacağının garantisini kimse veremez.

Evde Yaşayan Herkese Danıştınız Mı?

Birçok kişi birlikte yaşadığı aile bireyleri ya da arkadaşlarına danışmadan hızlı davranarak papağan sahiplenebiliyor. Bu gibi durumlarda çoğu zaman aynı evi paylaştığınız kişilerle sorun yaşama olasılığınız oldukça yüksek. Birçok kişi onun çıkaracağı sesten rahatsız olabilir.

Papağandan Beklentilerinizi Çok Yüksek Tutmayın

Papağanlar köpek gibi evcil bir hayvan türü değildir. Köpeğin aksine Papağanlar halen “Vahşi” sayılabilecek hayvanlardır. Bu nedenle bir Papağandan beklentinizi bunu dikkate alarak oluşturmakta fayda var. Ona vereceğiniz tüm emirlere itaat etmesi ya da söylediklerinizi kolayca anlayarak tepki vermesini bekliyorsanız farklı bir evcil hayvana yönelmenizi tavsiye ederiz.