Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir?

Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir?

3 Ekim 2018 1 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Doğada yaşamını sürdüren hemen hemen her canlıyı eğitmenin mümkün olduğu günümüzde, köpekler davranış ve cana yakınlıklarıyla uzun yıllardır insanların en iyi dostlarından birisi olmuşlardır. İnsanların davranışlarını anlama konusunda oldukça başarılı olan ve kendilerini komuta etme konusunda zorlanmayan köpekler belki de bulabileceğiniz en sadık ve cana yakın dostlardır.

Köpeğinizin eğitimi öncesinde dikkat etmeniz gereken başlıca şeyler elbette köpeğin ırkı, cinsi ve yaşı gibi değerlerdir. Bazı köpeklerin eğitim süreci diğer türlere göre çok daha kolay ya da zor olabilmektedir. Elbette köpeklerin eğitimleri yalnızca evde bize arkadaşlık etmeleri için değil koruma ya da çeşitli amaçlarla eğitilmiş birçok köpek bulunmaktadır. Bunlara verilebilecek en güzel örnekler ise kuşkusuz Polis ya da askeri amaçlı eğitim almış köpeklerdir. Bir köpeğin davranışları dikkatle incelenirse sahibi hakkında bazı bilgileri edinmeniz mümkün. Zira hiçbir köpek kendiliğinde saldırgan bir tavır edinmez. Sahibinin psikolojik açıdan problemleri olması ya da psikolojisinin bozuk olması köpeğini de etkileyecektir.

İlgili İçerik:  Köpek Bakımı ve Köpeklere Dair Her Şey

Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir?

Köpek eğitimleri genellikle 2’ye ayrılmaktadır. Bu iki temel kategori altında kendi içlerinde birçok alt kategoriye ayrılarak devam etmektedir. Bu iki kategori ise şunlardır; evde köpeğin sahibi tarafından verilen eğitim ve uzman köpek eğitmenleri tarafından verilen eğitimdir. Her iki eğitim yönteminde de en önemli şey köpek ile eğitim verecek kişi arasında bir bağ kurulmasıdır.

Yeni doğmuş bir köpeğin evinize alışma sürecinde atacağınız her adım oldukça fazla bir önem taşımaktadır. Bir köpeği sahiplenmeyi düşünüyorsanız öncesinde köpek hakkında bir bilgi sahibi olmalısınız. Hepsinden öte ailenize katmayı planladığınız bir köpeğin yıllarca ailenize ekstra bir sorumluluk yükleyeceğini unutmamanız gerekmektedir. Her köpek yeni yuvasına geldiğinde buraya alışmak için belirli bir süreye ihtiyaç duyar. Bu süreç içerisinde vereceğiniz eğitim çok büyük bir öneme sahiptir. Köpeğinize vermeniz gereken eğitimler hakkında sitemizde oldukça geniş ve detaylı bir bilgi arşivi yer almakta olup, merak ettiğiniz tüm soruları çekinmeden tarafımıza iletebilirsiniz.

Köpeğin Cinsi Eğitimde Önemli Midir?

Sahiplenmiş olduğunuz köpeğiniz sizinle geçirdiği belirli bir sürenin ardından artık vermiş olduğunuz birçok komutu anlar ve uygular hale gelecektir. Almış olduğu bu eğitim sayesinde köpeğiniz sizin sözünüzü dinleyecek ve neleri yapması ya da yapmaması gerektiğini öğrenmeye başlayacaktır. Yavru bir köpeğe eğitim vermek her zaman için daha kolay olmuştur. Çünkü belirli bir yaşa gelmiş herhangi bir canlı için hayatında yer edinmiş olan bazı temel şeyleri değiştirmeye çalışmak ve bu konuda başarılı olmak her zaman mümkün olmayabilir.

Bu nedenle eğitimli bir köpeğinizin olmasını istiyorsanız bu eğitime küçük yaştan itibaren başlamanız gerekmektedir. Köpeğinizin sosyal bir ortam içerisinde yer alması onun öğrenme sürecini hızlandırmak açısından etkili olacaktır. Köpeğinizin belli komutları yerine getirmesini istiyorsanız ona ufak ödüller vermekten çekinmeyin. Bu sayede öğrenme süreci hızlanacak ve istediğiniz seviyeye daha hızlı ulaşacaktır. Hiçbir canlıya verilmemesi gerektiği gibi köpeklere de kesinlikle şiddet içeren sert bir eğitim verilmez. Bu eğitim sürecini sakin ve tekrara dayalı bir süreç olarak görmeniz çok daha doğru ve başarıya ulaşma konusunda etkili olacaktır.