Köpek Bakımı ve Köpeklere Dair Her Şey

Köpek Bakımı ve Köpeklere Dair Her Şey

3 Ekim 2018 2 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Hayatımızın bir bölümünde bizlere yol arkadaşı olmak ve her ihtiyaç duyduğumuzda bizlerin yanında olmaktan asla sıkılmayacak dünya üzerinde yer alan en sadık canlılar kuşkusuz köpek dostlarımızdır. Köpek bakımı ve köpek eğitimi hakkında merak edebileceğiniz bunların dışında sizlere iletmek istediğimiz birçok detay bu yazımızda yer alacaktır. Bir köpek sahibi olan kişinin hayatı büyük bir değişim geçirecek ve çok daha farklı bir yaşam stiline kavuşacaktır. Neşeli anlar ve eğlenceli saatler geçirebileceğiniz köpeklerle ilgili köpek blogu oluşturmuş olup sizlere tüm detayları paylaşacağız.

Canınız sıkkın olduğu zaman sizi mutlu etmenin yolunu bir şekilde bulacak olan bu zeki dostlarımız, sizi ne kadar çok önemsediklerini her an hissettireceklerdir. Köpek eğitim sırasında dikkat etmeniz gereken önemli ve kilit noktalar hakkında paylaşımlar yapacak ve sizleri sıfır bilginiz olmasına rağmen köpeğinizle nasıl ilgilenebileceğiniz konusunda yeterli bilgi sahibi yapacağız. Köpek blogu üzerinden ihtiyacınız olan tüm ince detayları öğrenecek, köpek bakımı hakkında gerekli olan tüm fikir ve bilgileri sunacağız.

  • Kuşkusuz Onlar İçin En İyisini İstersiniz

Kendi ihtiyaçlarınız için bir konuda çalışma gerçekleştirmeyi düşündüğünüzde imkanınızın el verdiği kadarıyla en iyisini yapmayı düşünürsünüz. Konu köpekleriniz olduğunda da durumda gözle görülür bir farklılık olmaz, olmamalıdır. Onlar için mümkün olan en iyi mama, en iyi yatak ve tasma gibi birçok detaya dikkat ederek alışverişlerinizi gerçekleştirirsiniz. Bu durum yalnızca sizin değil onunda istediği bir şeydir. Çünkü her köpek kendisini en fazla seven, onu düşünen ve güvenen sahiple birlikte yetişmek isteyecektir. Elbette bizler gibi konuşamadıkları için bu durumu dile getiremeyerek sizlere anlatamayabilirler. Köpekleriniz için yapmış olduğunuz 1 iyi davranış size 10 iyi davranış olarak geri dönecektir.

  • Şunu Aklınızdan Çıkarmayın, Saldırgan ya da Vahşi Bir Köpek Yoktur

Yeni doğmuş hiçbir köpek saldırgan ya da vahşi bir şekilde gelişim göstermez. Onların bu içgüdüye sahip olmalarının arkasında yatan yegâne sebep insanlardır. Bu nedenle köpeğinizin yapmış olduğu ufak tefek yanlışlar sonucunda ona fazlasıyla kızmaktan kaçının ve kesinlikle şiddet uygulamayın. Köpek blogu üzerinde sizlere köpek eğitimi konusunda temel bilgileri aktaracak ve köpeğinizin büyüme sürecinde neler isteyebileceği, nelere ihtiyaç duyabileceğini paylaşacağız.

Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir?

Doğada yaşamını sürdüren hemen hemen her canlı eğitilebilmektedir. Bunlar arasında insan davranışlarını rahatlıkla anlayabilen köpekler, kendi davranışlarını insanlara göre şekillendirebilen birer canlıdır. Köpek eğitimi sırasında köpeğinizin ırk, cins ve yaşı gibi birçok faktör etkili olabilmektedir. Bazı köpek türlerinin eğitilmesi diğer türlere göre çok daha basit ve hızlı gerçekleşebilmektedir. Bunun yanı sıra özel operasyonlarda yer almak adına eğitilen polis veya askeri köpeklerde bulunmaktadır.

Bir köpeğin davranışlarını dikkatle inceleyerek sahibi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Psikolojik açıdan bir sorunu bulunan kişilerin köpeklerine bu durumu aktarması sonucunda köpek saldırganlaşabilmektedir. Köpek eğitimi konusunda en önemli faktörlerden birisi kuşkusuz köpek ile sahibi arasında bir bağ kurulmasıdır. Köpeğiniz ile aranızda duygusal bir bağ kurulması ardından ufak tefek dikkat etmeniz gereken davranışlar sayesinde köpeğiniz hızla öğrenmeye başlayacaktır.

İlgili İçerik:  Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir?

Köpek Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler

Köpeğinizin eğitimi sırasında dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken başlıca konular bulunmaktadır. Özellikle yeni bir köpek sahiplenmiş kişilerin en fazla şikayetçi olduğu konu kuşkusuz köpeklerinin garip davranışlar sergilediğidir. Köpeğinizin size alışma sürecini tamamlaması ardından gerekli eğitimi vermeniz gerekmektedir. İlk aşamada vereceğiniz temel ve basit eğitimler köpeğiniz için hayati bir önem taşıyabilir. Köpeğinize koyduğunuz ismi ona öğretmekle başlayarak, onu çağırdığınızda yanınıza gelmesini sağlayabilir ve başına gelebilecek birçok problemden kurtarabilirsiniz. Bunun yanı sıra tuvalet eğitimi gibi dikkat etmeniz gereken bazı eğitimler bulunmaktadır.

İlgili İçerik:  Köpek Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler

Köpeklere Tuvalet Eğitimi

Ev içerisinde sizinle birlikte yaşamasını istediğiniz veya böyle bir karar aldığınız köpeğinize ilk olarak vermeniz gereken eğitimlerden birisi kuşkusuz tuvalet eğitimidir. Vakit kaybetmeksizin vermeniz gereken bu eğitim sabır ve zaman gerektiren bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa yavru köpekler için tuvalet eğitimi verebilmeniz için ortalama köpeğin 3 aylık olmasını beklemeniz gerekmektedir.

İlgili İçerik:  Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek Almadan Önce Yapılması ve Alınması Gerekenler

Köpek sahiplenmek birçok bireyin en büyük hayallerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Köpek sahibi olmak isteyen kişilerin bir kısmı maalesef gerekli şartları sağlayamayacağı için bu istekleri yalnızca bir hayal olarak kalmak zorunda kalıyor. Fakat şartların uygun olduğunu düşünen ve köpek sahiplenmek isteyen kişilerin köpek almadan önce dikkat etmesi gerekenler bulunmaktadır. Sahiplenme öncesinde yapılan yanlışlar ardı arkası kesilmeyen bir hata zincirini oluşturabileceği için hayvanlara istem dışı eziyet edebiliyorlar. Bu konuda sizler için oluşturduğumuz rehberimize bir göz atabilir ve sahiplenme öncesinde yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

İlgili İçerik:  Köpek Almadan Önce Yapılması ve Alınması Gerekenler

Evde Köpek Bakmak

Evde Köpek Bakmak isteyen kişilerin bilmesi gereken temel konular ve detaylara yer veriyoruz. Evde köpek bakmaya karar veren kişilerin bilmesi gereken temel noktaların yanı sıra bazı ufak detaylara da yer vereceğiz. Gerekli ilgi ve yönlendirme olmaksızın köpeğinizi eve alırsanız yakın gelecekte huzurun bozulduğu, mutsuz bir ev yaşantısına hazırlıklı olmanız gerekebilir. Bu nedenle köpeğinizin ve sizin mutsuz olmaması, evde oldukça iyi vakit geçirebilmesi için bilmeniz gereken her şeye burada yer veriyoruz.

İlgili İçerik:  Evde Köpek Bakmak Hakkında Tüm Merak Edilenler

Köpeğime İsim Bulamıyorum Diyenler İçin İsim Arşivi

Ailenize katılan yeni bir dostun ismi bulunmuyor ve ona bir isim arıyorsanız sizlere birçok isim tavsiyesi vereceğiz. Köpeğime isim bulamıyorum diye düşünüyor ve bunu kendinize dert ediniyorsanız üzülmeyin sizler için hem dişi hem erkek köpeğinize uygun yüzlerce isim tavsiyesinde bulunduk. Bu isimler arasından köpeğinizin karakterine uygun birini seçebilir ve artık ona bu isimle hitap etmeye başlayabilirsiniz.

Kendisi için oldukça yabancı olan bu dünyada bir yavru köpeğin ya da yetişkin köpeğin birçok mikrop ve virüse karşı savunmasız olduğunun farkında olmalı ve aşılarını düzenli olarak takip etmelisiniz. Bilhassa anne sütünden yeni kesilmiş bir yavru çok çabuk hasta olacak ve bu hastalığı ölümcül bir seviyeye kadar ilerleyebilecektir. Bu konuda sizler için yavru köpek aşı takvimi ve yetişkin köpek aşı takvimi oluşturduk.

İlgili İçerik:  Köpek Aşı ve Veteriner Bakımı