Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

26 Mart 2020 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Bizimle iletişim kurabilmek için vücut dilini kullanmaktan çekinmeyen dostlarımızı anlamak için çabalamalı ve onların bizden isteklerini mümkün olduğunca yerine getirerek ilişkilerimizi kuvvetlendirmeliyiz. Köpeklerin çevresindeki insanlara farklı davranışlar ile birçok mesaj vermeye çalıştığı biliniyor ve köpek sahibi olan birçok kişi bu hareketlerin ne anlama geldiğini biliyor. Fakat, yeni köpek sahiplenmiş veya köpekleri seven ve çevresindeki köpeklerin ona ne anlatmak istediğini merak eden birçok kişi olduğunun farkındayız. Köpeklerin hareketlerinin ne anlama geldiğini öğrenmek birçok açıdan işinizi kolaylaştıracaktır. Peki, köpekler neden kuyruk sallar?

Köpeklerin mutlu olduğu zamanlarda kuyruk sallamaları birçok kişinin bildiği bir harekettir. Fakat, köpekler yalnızca mutlu olduklarında mı kuyruk sallar? Köpeklerin kuyruk sallamaların sebebi nedir? Bu soruya detaylı bir şekilde inceleyecek, köpeklerin kuyruk sallamaları halinde size ne anlatmaya çalışıyor olabileceğini anlatacağız.

Köpek Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

Bizlere karşı sonsuz bir sevgi besleyen bu dostlarımızı daha iyi anlayabilmek, onları tanıyabilmek adına vücut hareketleriyle bizlere vermeye çalıştıkları mesajları doğru analiz edebilmeli ve buna göre eyleme geçmeliyiz. İşte, köpekler neden kuyruk sallar diye merak edenlere özel liste;

1 Kararsızlık Yaşayabilirler
Bu sevimli dostlarımız gitmek ve kalmak arasında bir çelişki yaşamaları halinde bir kararsızlık içerisine girebilir ve bunu kuyruğunu sallayarak anlatmaya çalışabilir. Bu gibi durumlarda köpeğinizin üzerine gitmeniz halinde agresifleşerek size karşı çıkabilecek ve ufak çaplı da olsa sizi ısırabilecektir. Bu durum “Kuyruk sallayan köpek ısırmaz.” diye bir düşünceye sahip olanları da yanıltacaktır.

2 Dostlarına Selam Verirler
Arkadaşlarını gördüklerinde onlara karşı dostane bir yaklaşım sergileyen köpekler, insan ve hayvan dostlarına karşı yaklaşırken kuyruk sallayabilirler. Yeni birisi ya da hayvanla tanışırken kuyruklarını sıkça sallayan bu dostlarımız selamlaşma amacıyla bu hareketi kullanırlar.

3 Tepkilerini Gösterirler
Birçok hayvan his ve içgüdülerine güvenerek yaklaşmakta olan birçok tehlikeyi önceden sezme yetisine sahiptir. İçinde bulundukları duruma bağlı olarak gösterecekleri tepkiler farklılık gösterebilir. Eğer köpeğinizin kuyruk salladığını fark ediyorsanız içerisinde bulunduğu durumdan bazı nedenlerden ötürü hoşnut olmadığı anlamına gelebilir. Bu gibi durumlarda köpeğinizin onun yanında olduğunuzu hissetmesi içinde bulunduğu bu durumu daha hızlı ve rahat bir şekilde atlatmasını sağlayacaktır.

4 Sevgi ve Mutluluk
Sevgi dolu dostlarımız sergilemiş olduğunuz hareketlerden, onu ödüllendirmenizden veya içerisinde bulunduğu durumdan mutlu olduğu durumlarda bunu belli etmek ve ne kadar mutlu olduğunu belli etmek için kuyruğunu sallayabilir. Bu kuyruk sallama hareketi onların mutluluğunu dışa vurdukları bir harekettir.

5 Heyecanlanmaları
Hayatımızın birçok noktasında bize eşlik eden bu can dostu, enerji dolu dostlarımız kendilerini etkileyen bazı davranışlar ve durumlar karşısında doğal olarak heyecanlanmaktadır. Onları heyecanlandıran durumlar karşısında farklı tepkiler verebilen köpekler oldukça hareketli bir şekilde kuyruklarını da sallayabilirler. Heyecanlı ve mutlu bir şekilde sergileyecekleri bu hareket siz ve gerçekleştirmiş olduğunuz davranıştan memnun olduğu, sevdiği ve bundan dolayı heyecanlandığını göstermek için kendini ifade etme biçimi olarak tanımlanabilir.

Köpeklerin Kuyruk Sallamalarının Sebebi Nedir ?

Can dostlarımızın kuyruk hareketleriyle birlikte bizlere anlatmaya çalıştıkları hareketlerin ne olabileceği konusunda sizlere örnekler vererek açıklamaya çalıştık. Kuyruk sallama hareketinin yalnızca mutlu olduğunu ifade etmediği aynı zamanda endişeli, kararsız, selamlama ve heyecanlanma gibi durumları da belirtiyor olabileceğini sizlerle paylaştık.

Köpekler hakkında sitemizde sizlerle paylaştığımız yazılara göz atarak minik dostlarımızı daha iyi tanıyabilir ve hareketlerinize buna göre bir yön verebilirsiniz.

Köpekler ve köpek eğitimine dair tüm detayları sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Bu konuda bizlere yardımcı olmak için yorum bölümünü kullanabilir, merak ettiğiniz her şeyi çekinmeden bizlere sorabilirsiniz.