Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek Tuvalet Eğitimi

4 Ekim 2018 4 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Evinize alma kararı aldığınız yeni bir köpeğin eğitim süreci eve geldiği ilk andan itibaren yavaştan başlamış demektir. Köpek tuvalet eğitimi, köpeğin ailenize katıldığı ilk andan itibaren başlayabilmesi için öncelikle eve gelmeden önce evde kendisine ait yerlerin hazırlanmış olması gerekmektedir. Tuvalet eğitimi verebilmek için bir uzman tavsiyesi ve yönlendirmeleri dahilinde hazırlanmış programa uyularak verilmelidir. Bir köpeğe doğru ve yanlış yerleri göstermediğiniz sürece bu ayrımı gerçekleştirmesi mümkün olmayacaktır. Bu yüzden köpek eğitimi öncesinde köpeğin sahibi köpeği için uygun bir zemin hazırlamalı ve tuvalet eğitimini ilk andan itibaren vermeye başlamalıdır.

Köpek eğitimi sırasında bireylerin en fazla zorluk çektiği ve problem yaşadığı evrelerden birisi tuvalet eğitimidir. Bunun temel sebebi ise kişilerin olayları hep kendi açılarından görüyor olmaları ve eğitim sürecinin kolay olmasını beklemesinden kaynaklanmaktadır. Kolay kaçmak ve aceleci davranmak süreci uzatacağı gibi daha da zorlaşmasına sebep olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunur. Örneğin; köpekler tuvaletlerini toprak üzerine yapmayı sevmektedir.

İlgili İçerik:  Köpek Bakımı ve Köpeklere Dair Her Şey

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılır? – Gözlemleme

Köpeğinizin tuvalet eğitimi öncesinde neler yaptığını ve zamanlamaları iyi bir şekilde gözlemlemelisiniz. Bunun için öncelikle elinize bir not defteri ve kalem alarak işlemlere başlayabilirsiniz. Daha sonrasında her gün düzenli olarak köpeğinize belirli saatlerde yemek vererek bu yemeği 10 dakika sonrasında önünden kaldırmalısınız. Bunun temel sebebi ise tuvalet aralığı ve tuvaletini yaptığı süreyi kestirebilmeniz, o sırada duruma müdahale ederek tuvaletini yapması gereken yeri gösterebilmeniz içindir.

Köpeğinize düzenli bir şekilde yemek ve su vermeye devam ederek bir süre bu not alma işlemlerine dikkat edin. Düzensiz bir beslenme gerçekleştirmemesine dikkat edin zira düzensiz beslendiği takdirde tuvalet ihtiyacı farklı saatlerde gelecek ve siz o sırada duruma müdahale edemeyebileceksiniz. Bu durum köpeğinizin küçük ya da büyük olmasıyla ilgisi bulunmaksızın uygulanması gerekmektedir. Yetişkin köpek tuvalet eğitimi içinde bu yöntemi tercih etmeniz daha sağlıklı bir sonuç alabilmek adına gerekmektedir. Elbette yavru köpek tuvalet eğitimi veriyorsanız bu durum biraz daha basitleşmiş olacaktır. Zaten köpeğinizin 1 yaşının ardından gün içerisinde belirli bir öğün sayısıyla yetinmeyi öğrenecek ve tuvalet eğitimini de almış olduğu için gerektiğinde yapması gereken yeri bilecek ve kendisi gidip yapacaktır.

Köpek Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar? – Gözden Geçirme

Tarafımıza oldukça sık bir şekilde iletilen sorulardan birisi ise kuşkusuz; köpek tuvalet eğitimi ne zaman başlar? Köpeğinizin tuvalet eğitimi ortalama 6. ayından itibaren başlamaktadır. Birçoğunuzun “Nasıl yani?” dediğini duyar gibiyim. Yavru köpekler için doğmaları ardından vücut fonksiyonlarının düzene girmesi ve bağırsaklarının düzenli çalışmaya başladığı dönem olan 6. Ayından itibaren tuvalet eğitimi vermek doğru ve verimli olacaktır. Elbette yetişkin bir köpeğe eğitim verecekseniz durum farklı, böyle bir durumda eğitime köpeğin size alışması ardından başlayabilirsiniz.

Peki, köpek tuvalet eğitimi sırasında neler yapacaktık?

 • Köpeğinize vermiş olduğunuz her yemek ve suyun ardından köpeğinizle birlikte belirlemiş olduğunuz tuvalet yapma noktasını ziyaret edin.
 • Uzun süre köpeğinizle oyun oynadıysanız bir tuvalet ziyareti iyi gelebilir.
 • Gece yatmadan önce mümkün olduğunca geç olmasına dikkat ederek yavruyla birlikte tuvaleti ziyaret edin.
 • Sabahları mümkün olduğunca erken uyandığınızda yavruyla birlikte dışarıya çıkarak yürüyüş yapmaya çalışın. Bağırsakları üzerinde kontrolü güçlenmesi ardından daha düzenli ve rahat bir şekilde uyku çekebilirsiniz.
 • Yavru köpeği evde bırakırken gün içerisinde ihtiyaç dışı dışarıya çıkmayın, düzenli bir şekilde dışarı çıkmaya özen gösterin.
 • Köpeğinizin vücut diline mümkün olduğunca dikkat edin ve onu anlamaya çalışın.
  1- Köpeğinizin yüzünde beliren bir rahatsızlık ya da endişe verici ifade,
  2- Belirli bir nokta üzerinde daireler çizmeye başlaması,
  3- Sürekli kapının önünde beklemesi ya da kapı çevresinde dolaşmaya başlamış olması,
  4- Ağlama, sızlama ve kapıya yönelik kısa koşularla dikkatinizi çekmeye çalışması,
  5- Çömelir bir pozisyona geçiş yapması gibi…
 • Yavru köpeğiniz tuvalete ulaşana kadar bekleyemezse sakin olun ve onu kucaklayarak tuvalet alanına ulaştırın. O alanda tuvalet ihtiyacını tamamlamasını bekleyin.

Köpek Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer? – Ödüllendirmeyi Unutmayın

Muhtemelen yeni bir köpek sahiplenmiş ya da sahiplenmeyi planlayan biriyseniz aklınızın bir ucunda şu sorular yer edinmiş olacaktır; “Köpek tuvalet eğitimi ne kadar sürer?” ya da “Köpek tuvalet eğitimi veren yerler?”. Öncelikle tuvalet eğitimi veren uzmanların bulunduğu yerler hakkında şu anda detaylı bir araştırmamız bulunmadığı için bu başlık altında bunun detaylarına girmeyeceğiz. Fakat, ilerleyen zamanlarda belki de siz bu yazıyı okurken çoktan sitemizde bu konuda bir yazı paylaşmış ve sizleri bilgilendirmiş olabiliriz.

Diğer sorunun cevabına gelirsek, köpeğinizin tuvalet eğitimi bir bazen iki hafta sürebilmektedir. Bu durum elbette gerekli yaşa gelmiş ve temel gelişimini tamamlamış köpekleriniz için geçerlidir. Zira, 6 aylıktan küçük bilhassa 2-3 aylık yavru köpeklere tuvalet eğitimi vermek ve onun bir hafta içerisinde bu eğitimden sonuç çıkarmasını beklemek yanlış olacaktır. Bunun sebebini şu örnekle sizlere açıklayalım; bir insan yavrusunu nasıl belirli bir yaşa gelene kadar tuvalet ihtiyacını geldiğinde olduğu yerde yaparak karşılıyorsa aynı durum köpekler içinde geçerlidir. Bu nedenle köpeğinizin kaslarının güçlenmesi ve bağırsakları üzerinde kontrol sağlamaya başlaması ardından eğitimin verilmesi daha doğru olacaktır.

Gerekeni Yaptıkları Takdirde Ödüllendirmeyi Unutmayın

 • Köpeğinizin tuvaletini yapması gereken yer dışında bir alana yapması halinde kesinlikle ona kızmayın veya şiddet uygulamayın. Kazanın gerçekleşmiş olduğu alanı kimyasal temizleyiciler kullanarak temizleyin.
 • Bilhassa yavruya tuvalet alanında asla ama asla bağırmayın. Bu alanda bolca övgü alması gerekmektedir.
 • Asla köpeğinizin burnunu pisliğe sürtmesine izin vermeyin.
 • Köpeğinize karşı asla şiddet uygulamayın. Şaka veya uyarı niyetiyle dahi gazete ya da elinizle vurmayın. Bu davranış köpeğin sizden korkmasına sebep olacak ve öğrenme sürecini oldukça yavaşlatacaktır.
 • Köpeğinizin halınız üzerine “Çiş” ihtiyacını karşıladığı takdirde ona bağırmak ya da azarlamak boş bir davranıştan öte değildir. Böyle bir durumda elinizi çırpmak veya sert bir şekilde yalnızca “Hayır” diyerek onun dikkatini dağıtmak daha doğru bir davranış olacaktır. Dikkatini dağıtmanız ardından onu hemen alarak tuvaletini yapması gereken doğru yere çıkarın. İhtiyacını doğru yerde karşılaması ardından onu ödüllendirin.
 • Köpeğinize ev yemekleri ya da abur cubur vermekten kaçının. Sindirmesi rahat olan köpek mamalarını tercih etmeniz tuvalet düzenini sağlayabilmeniz açısından etkili olacak ve yaşanan kazaların temizliği çok daha basit olacaktır.
 • Köpeğinizin önünde tüm gün erişebileceği bir yemek ya da sun bulundurmayın.
 • Kafes içerisinde durduğu sırada yiyecek koymayın. Bu alanın onun dinlenme alanı olarak kalmasını sağlayın.
 • Uzun süre köpeğinizin kafes içerisinde kalmasına izin vermeyin. Böyle bir durum halinde içgüdüsel olarak temiz tutmaya çalışacağı yaşam alanını kirletmeye başlaması anlamına gelecektir.
 • Tuvalet eğitimi sırasında yalnızca siz değil aileniz de tutarlı ve sakin bir davranış sergilemeli.
 • Etrafı çevrili bir bahçeye sahip olmanız köpeğinizi bahçeye salarak kendi işini kendisi görmesini beklemek doğru bir davranış değil. Ona yol göstermeli ve sonucunda ödüllendirmeyi unutmamalısınız.
 • Köpeği dışarı çıkarmak ile oyun oynamak karıştırılmamalıdır. Dışarı çıkmak ile oyun oynama farklı anlama gelmeli ve farklı tuvalet ihtiyaçları doğurmalıdır.
 • Köpekler içgüdüsel olarak uyumak için bulundukları alanları ve yemek yedikleri bölgeyi temiz tutmaktadırlar. Bu nedenle tuvalet alanı bunlardan farklı ve uzak bir alanda olmalıdır.

Eğer köpeğinizin eğitimi konusunda nereden yardım almanız gerektiğini bilmiyorsanız Petokulu ile iletişime geçebilirsiniz.

https://petokulu.com/kopeklerde-tuvalet-egitimi/