Köpek Nasıl Yıkanır? Köpeğinizi Nasıl Yıkamalısınız?

Köpek Nasıl Yıkanır? Köpeğinizi Nasıl Yıkamalısınız?

14 Aralık 2018 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Kimisi için bir hayat arkadaşı, kimisi için asla bulamayacağı bir dost olarak bilinen köpeklerinde zaman zaman temizlenmeye ihtiyacı vardır. Sizler için oluşturduğumuz bu yazı içerisinde köpek nasıl yıkanır açıklamaya çalışacağız. Çevremizde pek çok kişinin köpeğini yıkamaya çalışması ve yapmış oldukları yanlışlar sonucunda dostlarımızın (köpek) hastalanmalarına sık sık rastlıyoruz. Bu nedenle herkesi bilgilendirmek ve köpek dostlarımızın hastalanmaması için neler yapılmalı anlatmaya çalıştık.

Köpeğimi Nasıl Yıkamalıyım?

Alanında uzman veteriner hekimlerin köpek nasıl yıkanmalı konusunda ortaya attıkları ve savundukları görüşlerin son yıllarda sıkça değiştiği gözlemlenmektedir. Bu durumun yaşanmasının arkasında yatan temel neden ise köpeklerin cins, tür ve yaşı gibi temel kavramlar. Yıkanmayı seven birçok köpek olduğu gibi sudan nefret eden köpeklerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Eğer köpeğimi nasıl yıkamalıyım diyorsanız öncelikle bazı fedakarlıklar yapmanız ve oldukça dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.

Köpeğinizi suya ve ara sıra yıkanmaya alıştırmak için ekstra bir çaba göstermeli ve yıkanması ardından onu mutlu etmenizi sağlayacak çeşitli ödüller sunmalısınız. Zamanla köpeğiniz banyoya girmeye alışacak ve sizin istemediğiniz zamanlarda bile kendisi sizi zorlayacaktır. Peki, köpek nasıl yıkanır?

Köpeklerinizin derileri incelendiğinde yüksek PH değerine sahip bir yağ tabakasıyla rastlanır. Bunun nedeni köpeğinizin derisinin devamlı olarak asit karaktere sahip bir yağ salgılamasıdır. Köpeğinizin derisinin salgılaması sonucunda meydana gelen bu yağ tabakası köpeğinizi dışarıdan gelecek mikro organizma tehditlerine karşı korumaktadır. Köpeğinizi yıkarken kullanacağınız şampuanı dikkatli seçmeli ve daha güzel kokması gibi gereksiz nedenlerden dolayı kalitesiz ve hatalı ürünlere yönelmemelisiniz. Çünkü yanlış şampuan kullanımı ilgili yağ tabakasının zarar görmesi veya ortadan kalkmasına neden olabilmektedir ve bu durum köpeğinizin mikroplardan arınmasını istediğiniz bir durumu tersine çevirerek korumasız kalmasını sağlamaktadır.

köpek yıkama

Anlaşıldı, Köpeğim İçin Hangi Şampuanı Kullanmalıyım?

Köpek hangi şampuanla yıkanır? Devamlı bir hareket içerisinde olan köpeklerimiz, sağda solda uzanarak üzerine birçok toz ve kirin yerleşmesine neden olmaktadır. Eminim hiçbiriniz kirlenmiş ve kokmuş bir köpeği evinizde beslemeyi tercih etmeyeceksiniz. Bu nedenle birçoğunuz onu yıkamak isteyecek. İyi de köpeğimi hangi şampuanla yıkamalıyım?

Köpeğinizin yaşı, türü ve cinsini dikkate alarak onlara özel üretilen Sıvı veya katı şampuanlardan birisini tercih etmelisiniz. Köpeğinizi yıkamak için kesinlikle kendinize aldığınız şampuanı kullanmamalısınız. İnsanlar için üretilen şampuanlar köpeklerinizin sağlığına zarar vermekle birlikte onların hastalanmasına neden olmaktadır. Köpeğinizin yaşı ve cinsine göre detaylı araştırma yaparak seçim yapabilirsiniz eğer seçim yapmakta zorlanıyorsanız veterinerinize danışmalı ve ondan tavsiye almalısınız.

Köpek Banyosu Nasıl Yapılır?

Köpeğinizi yıkamak için bazı ön hazırlıkları yerine getirmeli ve yıkamaya başlamalısınız. Eğer, köpeğinizi nasıl yıkamalısınız merak ediyorsanız dikkatle okumanızı öneririm.

 1. Köpeğinizin banyoya girişine hazırlık olarak ılık su ve ona uygun seçim yaparak almış olduğunuz şampuanı hazırlayın.
 2. Köpeğinizi ılık su kullanarak baştan aşağıya ıslatın. Islatma aşamasında duş başlığı kullanabilir ve tüm tüylerinin daha rahat ıslatılmasını sağlayabilirsiniz.
 3. Köpeğinizi yıkarken öncelikle baş bölgesinden uzak durmanızı tavsiye ederiz. İlk olarak baş bölgesi hariç tüm vücudunu şampuanlayarak yıkamalısınız. Daha sonrasında baş kısmını şampuanlayarak yıkamalısınız. Bunun temel nedeni ise köpeğiniz gözüne kaçan şampuanlar nedeniyle bir hayli huysuzlanacak ve sizi zorlayacaktır.
 4. Baş yıkama aşamasında köpeğinizin kulağına su kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Bu aşamada köpeğinizin kulağına hafiften birer pamuk tıkayabilirsiniz. Pamuğunuzu az miktarda vazelinle yumuşatmanız iyi olacaktır. Kulağa su kaçmamasını sağlamanın temel nedeni köpeklerin derilerinde bulunan yağ tabakası gibi kulağında bulunan kir çoğu zaman onu dışarıdan gelecek enfeksiyonlara koruma konusunda etkili olmaktadır.
 5. Dikkatli ve güzel bir şekilde köpeğinizi durulayarak vücudunda şampuan kalmadığından emin olmalısınız.
 6. Durulama işleminin sona ermesiyle birlikte vakit kaybetmeden köpeğinizi ilk olarak bir havlu yardımıyla kurulamalısınız. Havlu ile silinmesi ardından köpeğinizi saç kurutma makinesi vb. yardımıyla iyice kurutmalısınız. Eğer köpeğiniz tamamen kurumaz ve tüy diplerinde ıslaklık kalır ise bu köpeğinizin kötü kokmasına neden olabilmektedir.

Köpek Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek nasıl temizlenir sizlere tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştık. Fakat bu anlatım sırasında dikkat etmeniz gereken birçok noktaya değinmedik. Çünkü ilgili anlatımda temel vurgu noktası nasıl yıkamanız gerektiğiydi. Bunun dışında bazı noktalara değinmemize rağmen nedenini açıklamadığımız oldu. İşte, köpek yıkarken nelere dikkat etmeliyim diye merak edenler için bir liste;

Köpeğimi nasıl yıkamalıyım

 • İnsanlar için üretilmiş, kendinize aldığınız şampuanlar yardımıyla kesinlikle köpeğinizi yıkamayın. Köpeğinize uygun ve özel olarak üretilmiş onlara zarar vermeyen şampuanlar bulunmaktadır.
 • Şampuanı asla köpeğinizin üzerine direkt olarak dökmeyin. Şampuanı bir yıkama süngeri yardımıyla köpeğinizin vücuduna aktarın. Öncelikle şampuanı süngere dökün daha sonrasında köpeğinizin vücuduna dağıtmaya başlayın.
 • Köpeğinizi yıkamak için ılık bir su tercih edin. Kendiniz için uygun gördüğünüz sıcak veya soğuk su onun huysuzlaşması ve sağlığını riske etmesine neden olabilir. Oda sıcaklığına yakın bir sıcaklık tercihi idealdir.
 • Köpeğinizin vücudunda şampuan artığı kalmaması adına bolca su kullanmaya çalışın. Durulama aşaması oldukça önemlidir ve tüylerinin arasında şampuan kalmadığından emin olunmalıdır.
 • Kurulama işlemine en az yıkama kadar dikkat etmelisiniz. Köpeğiniz yeterince kurulanmaması halinde tüylerinin diplerinde kalan ıslaklık nedeniyle kokmaya başlayabilir. Bunun yanı sıra evde havlu ve düşük ısıda kullanacağınız fön makinesiyle kurutmanın ardından köpeğinizin hastalanmaması adına 3-5 saat içerisinde dışarıya çıkarmamanızı tavsiye ederiz.