Köpek Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler

Köpek Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler

4 Ekim 2018 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Bir köpeğin eğitimi sırasında dikkat edilmesi gereken ve bilmeniz gereken bazı oldukça önemli detaylar yer almaktadır. Bilhassa yeni bir köpek sahiplenmiş ve geçmişte köpek beslememiş deneyimsiz kişiler tarafından köpeklerinin onlara göre garip hareketler sergilediği ve bu davranışların kişiyi rahatsız ettiği yönünde şikayetler olabiliyor. Köpeğinizin eve alışması için ona zaman tanımalı ve bu zamanın sonunda köpeğinizin normal davranışlar sergilemesi için ona belirli bir eğitim vermeniz gerekmektedir. Köpek eğitimi, kendi içerisinde birçok başlık ve alt başlıklara ayrılmaktadır.

Köpek eğitiminde bilinmesi gerekenler köpeğinizin istediğiniz gibi davranışlar sergilemesi ve onun yaşamı açısından oldukça faydalı olacaktır. Köpeğinize temel eğitimler vererek başlayacağınız bu eğitim süreci, köpeğinize adını öğretme gibi temel kavramları içerecektir. Adını bilen bir köpek ona seslendiğinizde hemen yanınıza gelecektir. Bunun yanı sıra köpeğinize vereceğiniz bir başka temel eğitim ise tuvalet eğitimi olacaktır. Köpeklere tuvalet eğitimi vermek için öncelikle köpeğinizin belirli bir kıvama gelmesi ve yeni doğan evresini geçmesi gerekmektedir. Çoğu insan köpeğinin sevimli bir varlık olduğunu düşünmesinden dolayı ona karşı özel ve sevgi dolu bir ilgi gösterir. Fakat, eğitim süreci içerisinde olan veya eğitimini tamamlamamış bir köpeğe karşı gösterilecek bu ilgi beklenmedik durumlarla karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu beklenmedik durumlar canınızı sıkmaya yetebilir.

Köpeğinize vereceğiniz basit bir eğitim dahi onların ne kadar zeki bir varlık olduklarını ve sizleri anladıklarını göstermeye yetecektir. Köpek eğitimi sırasında en fazla tercih edilen ve verimli yöntemlerden birisi ödül maması ile eğitim vermektir. Ödül mamaları köpeğinizin eğitim sürecini olumlu etkileyecek ve hızlanmasını sağlayacaktır.

İlgili İçerik:  Köpek Bakımı ve Köpeklere Dair Her Şey

Köpek Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler: İpuçları

Köpek eğitimi, köpeğinizle eğlenceli vakit geçirebilmek ve çok daha iyi bir şekilde anlaşabilmek adına gerekli bir eğitimdir. Sahibi ile iletişim problemi yaşamayan bir köpek, sahibinin kendisine söylemiş olduğu komutları iyi bir şekilde anlayacak ve sahibinin ona yapmasını belirttiği şeyleri gerçekleştiren köpek sosyallik açısından bir sorun yaşamayacaktır. Sosyal bir köpeğe sahip olduğunuz takdirde onunla paylaşabileceğiniz şeyler ve vakit de artacaktır. Köpeğinizi eğitmeye karar verdiğiniz takdirde köpek eğitimi hakkında birçok ipucu yer alan sitemizden yararlanabilir ve eğitimi her iki taraf içinde eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Şunu aklınızdan çıkarmayan; köpek eğitimi sırasında en büyük yük sahibin omuzlarındadır. Köpeğinizin vermiş olduğunuz komutlara yanıt vermesi ve gerçekleştirmesi için acele etmeden sabırla çaba göstermeye devam etmelisiniz. Köpeğinizin yapması gerekeni dikkatli ve onun anlayabileceği bir biçimde göstermeye gayret etmelisiniz. Başarılarını görmezden gelmemeli ve onu bu hareketinden dolayı övmekten çekinmemelisiniz. Bir köpeği eğitmek istiyorsanız eğitim sırasında ne olursa olsun köpeğinize karşı şiddet uygulamamalısınız. Şiddet hiçbir zaman bir çözüm olamayacağı gibi bu gibi bir durumun yaşanmaması adına sinirli bir kişiliğe sahipseniz kendinize hâkim olmalı ve sakinliğinizi korumalısınız.

Eğitim sırasında sizin en büyük yardımcınız ödüller olacaktır. Köpeğinizi başarıları sonucunda yalnızca övmek her zaman yeterli olmayabilir bu neden ona ödül maması da ikram edebilirsiniz. Eğitim sırasında çizginizi asla bozmamalı ve bir komutu öğretirken her defasında mümkün olduğunca benzer ses tonlarıyla hitap etmelisiniz. Bu şekilde bir tavır takınmanız onun anlamasını kolaylaştıracak ve öğrenme sürecini hızlandıracaktır.

Her Köpek İçin Eğitim Gerekli Mi?

Sık sık karşılaştığımız sorulardan birisine kısaca açıklık getirmek istiyoruz. Evet, her köpek eğitilmelidir. Bunun sebebi ise; eğitim almamış bir köpek çevreye zarar vereceği gibi insanlara karşı da oldukça büyük zararlar verebilme potansiyeli vardır. Eğitimsiz bir köpeğe sahipseniz onunla dışarıya çıkmak istediğinizde rahat bir şekilde hareket etmeniz neredeyse imkânsız olacaktır. Bu durum sizin ayağınıza düğüm olacağı ve hayatınızda bazı şeyleri kısıtlamanız gerekeceği için köpeğinize gereken ilgiyi göstermeli ve eğitimini vermelisiniz.

Köpekler Kaç Yaşından İtibaren Eğitilmeli

Bir köpeğin eğitimi ortalama olarak 6. ayından itibaren başlayacaktır. Bu süreç sonucunda sağlıklı bir verim alınabilmesi adına eğitim 1 yıla yakın bir süre devam edecektir. Yaş olarak büyük 2 ve 3 yaşında bir köpeğe de eğitim vermek mümkündür. Fakat, yaş ilerledikçe köpeğin alacağı eğitim kalitesi düşecektir ve tam olarak istenilen sonuç elde edilemeyecektir. Yaşça ilerlemiş bir köpeğin eğitimi oldukça zor olmakla birlikte köpek bu eğitimi kabullenmek istemeyecektir.