Köpek Aşıları Gerekli Mi?

Köpek Aşıları Gerekli Mi?

4 Aralık 2018 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Köpeğinizin düzenli olarak fiziksel muayeneden geçmesi, sağlık kontrollerinin en önemli aşamalarından birisidir. Köpeğiniz maalesef bir insan gibi sizinle iletişime geçemeyeceği için yaşamış olduğu problemleri çoğu zaman size anlatma konusunda başarısız olacaktır. Köpeğiniz sizin fark edemeyeceğiniz bazı olumsuzluklar (örneğin: kalp çarpıntısı) yaşadığı takdirde bunlar ancak bir veteriner kontrolünde tespit edilebilecek rahatsızlıklardır. Tüm bunların yanı sıra elbette yalnızca aşılar değil köpeğinizin sağlığı için köpeğinizi nasıl beslediğiniz, onun beslenme alışkanlıkları gibi birçok standart bilgi hakkında da sizlerin bilgilenmesini sağlayacaktır. Peki, köpek aşıları gerekli mi gerçekten?

Aslında bu soruya daha doğru bir cevap verebilmemiz adına sizleri hastalıklar hakkında bilgilendirmemiz çok daha doğru olacaktır. Burada belirtmiş olduğumuz hastalıklara köpeğiniz yakalanacak kesinlikle aşı yaptırmalısınız gibi bir şey elbette demiyoruz tüm bunlar yalnızca birer ihtimal dahilinde ve çoğu ölümcül sonuçlar doğurabilen hastalıklar. Siz önleminizi alarak bu konuda bilhassa yavru köpeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Köpek Aşıları Gerekli Mi? – Hastalıklar Hakkında

Birçok internet sitesi ve çevrenizden insanın size belirteceği bir konu var ki oda şu; bu aşıların birçoğuna ihtiyaç olmadığı ve veterinerlerin bunlara ihtiyaç olmasa dahi yavrularınıza yapmak isteyeceğidir. Aslında bu bir bakıma doğru olsa da (çünkü düzenli muayene ve aşılar veterinerlerin temel gelir kaynaklarından biridir) aynı zamanda köpeğinizin gerçekten sağlıklı olması açısından gerekli. Elbette gereksiz yere aşı yapılmaması adına sizlere ihtiyaç duyulan temel aşılar hakkında sitemizde bir yazı hazırladık. Yavru köpek aşı takvimi adı altında paylaşmış olduğumuz tabloyu inceleyebilir ve kabaca bir fikir sahibi olabilirsiniz. Fakat, yetişkin köpek aşı takvimi biraz daha farklı olmakla birlikte daha az aşı ve sıklıkta yapılan aşılardır. Peki nedir bu hastalıklar gerçekten bunlardan korunmak adına köpek aşıları gerekli mi?

İlgili İçerik:  Köpek Aşı ve Veteriner Bakımı

Köpek hastalıkları isimleri

Peki Nedir Bu Hastalıklar?

  • Canine Distemper

Köpek Gençlik Hastalığı olarak da bilinen Canine Distemper hastalığı köpeğinizin bulunduğu herhangi bir yerde olabilir. Bilhassa yavru köpeklerinizi kaybetmenize neden olan birincil derece olarak adlandırılabilecek bir hastalıktır. Hastalığın ilk belirtisi ise köpeğinizde gözlemleyebileceğiniz iştahsızlık ve halsizliktir. Hastalığın ilerleyen safhalarında bu duruma öksürük, ishal, göz ve burunlarda yaşanan akıntılar eşlik edecektir. Hastalık ilerlediği takdirde köpeğinizin beyin ve omuriliğine yerleşecek virüs; halsizlik, salya akıntısı, kas spazmı veyahut felç gibi istenmeyen sonuçların yaşanmasına neden olabilir. Sizin bu sinirsel işaretleri fark etmeniz ise aylar belki de yıllarınızı alabilir.

  • Infectious Canine Hepatitis

Bu hastalığa yakalanan köpeğinizin ilk olarak karaciğeri etkilenecektir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde köpeğiniz oldukça şiddetli bir böbrek hasarına maruz kalacak ve %25 ihtimal dahilinde ölümle sonuçlanacak bir hastalıktır. Hastalığın en belirgin belirtileri ise; depresyon, halsizlik, sarılık, karın ağrısı. Bu virüs köpekler arasında direkt temas, idrar, dışkı veya salya teması yoluyla bulaşır.

  • Adenovirus ve Parainfluenza

İlgili virüsler köpeğinizin solunum yolları, trake ve akciğerlerinin etkilendiği bir hastalıktır. Meydana gelecek ilk belirtiler sert öksürmeler ve köpeğinizin artık eski iştahına sahip olmaması olacaktır. Hava yoluyla bulaşan bu virüslerden kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip bir köpek rahatlıkla üstesinden gelebilir. Fakat bağışıklık sistemi zayıf düşen köpeğiniz ilerleyen süreçte kötü ve hastalıklı koşulların devam etmesi halinde farklı bakteri ve hastalıklara yakalanabilir. Bu yeni bakteri ve hastalıklar hastalığın zatürreye kadar ilerlemesine neden olabilir. Bu aşamadan sonra tedavisi oldukça güç bir hal alacaktır.

  • Tracheobronchitis – Canine Cough

Köpeklerde gözlemlenen ve Canine Cough olarak da bilinen bu hastalık bulaşıcı hastalıklardan birisidir. Solunum yolları enfeksiyonu türünden olan bu hastalığın temeli Bordetella Bronchiseptica ve bazı farklı virüsler tarafından oluşmaktadır. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Farklı köpeklerle temas içerisine girebileceği herhangi bir ortama girecek (köpek pansiyonu, eğitim vb.) köpeklerinize daha öncesinden bu hastalıkla ilgili aşının yapılması oldukça önemli. Herhangi bir Petshop veya köpek yetiştirici çiftliklerden alacağınız yavrularınıza bu aşıyı yaptırmanız / daha öncesinden yapılmış olması oldukça önemlidir.

Köpek hastalığı nedir

  • Parvovirüs

Kanlı İshal olarak da bilinen bu hastalık çoğunlukla köpeğinizin bağırsaklarına yerleşen hücrelerden kaynaklanan kusma ve ishalle sonuçlanır. Köpeğinizin ishali aynı zamanda kanlı olacaktır. Dikkat ÖLÜMCÜLDÜR. Yavru ve yetişkin köpeklerde ölüm oranı oldukça yüksek olan bir hastalıktır. Hastalığın dikkat çeken ilk belirtileri ateş, depresyon ve köpeğinizde gözlemleyeceğiniz iştah kaybıdır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde sıvı kaybından kaynaklı olarak köpeğiniz şok geçirebilir veya kan zehirlenmesi sonucunda hayatını kaybedebilir.

  • Kuduz

Birçoğunuz bu hastalık hakkında az çok bilgiye sahip olabilir. Bu hastalığın bilinen bir diğer ismi ise Rabies’dir. Köpeğinizin sinir hücrelerine saldırarak beynine yerleşen bu hastalık yalnızca köpekler değil insanlarda başta olmak üzere tüm memelileri etkileyebilmektedir. Hastalığın temel kaynağı vahşi hayat olarak bilinmektedir. Maalesef kuduz virüsüne kapılan tüm köpekler ölür ya da itlaf edilir. Köpeğiniz bu hastalığı herhangi bir kuduz köpek vb. tarafından ısırılması, virüs taşıyan salyaya teması ya da derisinde yer alan çatlaklardan vücuduna girişi sonuca yaşanır. Türkiye’de bu hastalıkla ilgili aşılamanın düzenli olarak yapılması zorunludur.

  • Leptospirosis

Bakteriyel bir hastalık olan Leptospirosis; salya, sulu dışkı ve idrar ile bulaşabilmektedir. Köpeğinizin karaciğer ve böbreğinde etkili olur ve hayati tehlikelere neden olabilir. Dikkat İNSANLARA BULAŞABİLİR.

Köpek hastalıkları

  • Heartworm

Ülkemizde Kalp Kurdu olarak anılan bu hastalık, her yaştan köpeğinizde etkili olabilmektedir. Bu paraziti taşıyan herhangi bir sinek dahi köpeğinizi ısırdığı takdirde hastalığı bulaştıracaktır. Yalnızca bir kurtçuk dahi köpeğinizin devamlı öksürmesi ve nefes almakta zorlanmasına neden olabilir. Bazense kusma hatta köpeğinizin hayatını kaybetmesine dahi neden olabilir. Yetişkin köpekleriniz için bu hastalığın tedavisi amaçlı bilinen ve onaylanan bir ilaç bulunmamaktadır. Korunma bu konuda en etkili çözüm olacaktır. Düzenli olarak köpeğinizin iç parazit ilaçları alması bu gibi olumsuzlukların yaşanmasını ortadan kaldıracaktır.