Köpek Aşı ve Veteriner Bakımı

Köpek Aşı ve Veteriner Bakımı

1 Aralık 2018 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Yeni doğmuş veya birkaç aylık tatlı mı tatlı köpeğinizin sağlıklı büyüyebilmesi ve hastalıklardan korunması için hangi aşıları yaptırmanız gerektiğini biliyor musunuz? Sahiplendiğiniz ilk andan itibaren bütünüyle size bağlanan bu tatlı hayvanlar sizlerin de onlara gerekli özen ve ilgiyi göstermesini istiyor, hakkediyor. Köpeğiniz belirli bir bakıma ihtiyaç duyar ve bu bakımı vakti geldikçe uygulamanız gerekmektedir. Sizler için hazırladığımız köpek aşı takvimi sayesinde kaçıncı haftada hangi aşıları yaptırmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Aynı zamanda köpek veteriner bakımı da bu şekilde devamlı olarak gerçekleşmiş olacak ve herhangi bir hastalığı olup olmadığını, köpeğinizin sağlık durumu hakkında bilgi alabileceksiniz.

Onun için oldukça yabancı olan dünyada yavru bir köpeğin sağlıklı büyüyebilmesi oldukça önemlidir. Bunun için düzenli olarak aşılarının takip edilmesi ve uygulanması oldukça önemlidir. Özellikle ilk yılı içerisinde yavru köpeğinizin aşılarının eksiksiz ve zamanında yapılması çok daha fazla önem arz eder. Yavru köpek aşı takvimi arıyorsanız bunu sizler için aşağıda bir tablo halinde sunduk.

Köpek Aşı Takvimi

Köpek aşı takvimi 2019 yılında da benzer bir tabloya sahip. Bu tabloda yer alan bazı aşılar düzenli olarak tekrarlanması gereken türdendir. Hangisi olduğunu tablo sonunda sizlerle paylaşacak ve bu aşıyla ilgili dikkat etmeniz gereken bazı noktalara değineceğiz.

Yavru Köpek Aşı Takvimi

YAŞ AŞI / UYGULAMA
6 Haftalık Puppy DP
7 Haftalık İç ve Dış Parazit Uygulamaları
8 Haftalık 1. Karma Aşı
9 Haftalık Bronşin-KC Aşısı ve İç Parazit Uygulaması Tekrarı
10 Haftalık 1. Corona Virüs Aşısı
11 Haftalık 2. Karma Aşı
12 Haftalık 1. Lyme Aşısı
13 Haftalık Kuduz Aşısı
14 Haftalık 2. Corona Virüs Aşısı
15 Haftalık 2. Lyme Aşısı

DİKKAT: Bu tabloda yer alan aşıların yanı sıra köpeğinize özel veterinerinizin yapmış olduğu muayene ve inceleme neticesinde ekstra yapılması gereken bir uygulamayı belirtmesi halinde bunu dikkate alınız.

DİKKAT 2: Tabloda paylaşmış olduğumuz İç ve Dış Parazit Uygulamaları düzenli olarak 3 aylık bir süreçte tekrarlanması gerekmektedir.

Yetişkin Köpek Aşı Takvimi

yetişkin köpek aşı takvimi

Yetişkin bir köpeğiniz bulunuyor ve buna hangi aşıları yaptırmanız gerektiğini bilmiyorsanız sizler için aşağıda bir aşı tablosu oluşturduk. Bunun yanı sıra düzenli olarak köpeğinizin veteriner muayenesini gerçekleştirmek de köpeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Köpeğinizin yaşamış olduğu kalp çarpıntıları, ateşlenme, fark edemeyeceğiniz ufak şişlik ve bazı bölgelerde yaşanan ağrılar yalnızca veterinerinizin fark edebileceği, tespit edebileceği rahatsızlıklardır. Yetişkin köpek aşı takvimi;

DÖNEM AŞI / UYGULAMA
Yılda Bir Karma Aşı
Yılda Bir Bordotella’ya Karşı Aşılama
Yılda Bir Kuduz Aşısı
 Yılda Bir Corona Aşısı
Yılda Bir Dışkı Muayenesi Parazit Yönünden
2-3 Ayda Bir İç Parazitlerden Koruma ve Gerekliyse Tedavi
2-3 Ayda Bir Dış Parazitlerden Koruma ve Tedavi
Belirsiz Risk görüldüğü takdirde veteriner tarafından Lyme Hastalığı ve Mikozis Profilaksisi için aşılama.

Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalı?

Köpeğinizin yaşı ve yetişkinlik seviyesine göre yapılması / ihtiyaç duyduğu aşılar farklık gösterir. Bu nedenle sizler için yukarıda yavru köpek aşı takvimi ve yetişkin köpek aşı takvimi ayrı ayrı sıralanmıştır. Köpek aşı programı içerisinde yer alan aşıların yanı sıra bazı durumlarda ekstra uygulama ve aşılara ihtiyaç duyulabilir. Fakat bunlar nadir olmakla birlikte düzenli veteriner kontrolleriniz sırasında bir sorunla karşılaşılırsa veterineriniz tarafından belirtilecektir.

yavru köpek aşı takvimi

Eğer yavru bir köpeğiniz bulunuyorsa öncelikle veterinerinizle oldukça sık görüşmeye hazır olmalısınız. Çünkü ilk aylarında oldukça fazla aşı yapılması gereken bu yavrularımız için veterinerinizi sık sık ziyaret etmek zorunda kalacaksınız. İlk yıl içerisinde önemli tüm aşılarını tamamlamış olacak yavrumuz sonrasında düzenli olarak yıl içerisinde eskisi kadar sık olmasa da yine birkaç defa veteriner ziyaretine ihtiyaç duyacak. İlk bakışta oldukça zahmetli görünen bu durum köpeğinizin sağlığı düşünüldüğünde aslında hiçte zahmetli bir şeymiş gibi gelmeyecek. Köpeğinizin yakalanabileceği birçok hastalık türü bulunmaktadır. Bunlara göre farklı aşılar geliştirilmiş ve köpeğinizin sağlıklı olabilmesi için bunların düzenli olarak uygulanması gereklidir.

Oldukça fazla aşı türü olması sebebiyle birçok hayvan sahibi hangi aşıyı yaptırması gerektiğini şaşırabilir. Bilhassa yavru köpeğiniz için hangi aşının yapılması gerektiğini sizlerle paylaştık fakat bunların neden yapılması gerektiğini paylaşmadık. İşte bu önemli aşıların ne işe yaradıkları ve köpeğinizin sağlığı için ne gibi bir katkı sağladığını sizlerle paylaşıyoruz.

Köpek Aşısı Gecikirse Ne Olur?

Köpeğinizin yavruyken sütten kesildiği ortalama 45 günlük bir sürenin ardından anne sütünden elde ettiği birçok antikor giderek vücutta azalıyor ve aşıların önemi burada devreye giriyor. Köpek aşısını geciktirdiğiniz takdirde adeta yavrumuz anne sütünden kesilmişçesine antikor eksikliği nedeniyle birçok hastalığı savunmasız bir şekilde karşılıyor. Bu hastalıkların birçoğu ölümcül seviyede olması ve herhangi bir bilinen tedavilerinin olmaması nedeniyle genellikle köpeğinizin kendi başına bunun üstesinden gelmesi için destekleyici bir tedavi uygulanıyor. Bu süreç hem yavru hem sahibi için oldukça yorucu ve masraflı bir sürecin meydana gelmesine neden oluyor. Bu nedenle aşıların düzenli olarak yapılması oldukça önemli. Peki tam olarak ne işe yarıyor bu aşılar?

Köpek aşılarının işlevleri ve köpeğiniz için neden çok önemli olduğunu sitemizde yer alan Köpek Aşıları Gerekli Mi başlıklı yazıdan ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz. Yapılması gereken birçok aşı ve bu aşıların uygulanmaması halinde köpeğinizin yakalanması muhtemel hastalıklar hakkında birçok detay ve bilgiyi sizlerle paylaştık. Tedavileri bulunmayan birçok hastalık ve ölümcül sonuçlardan korunmak için aşıları aksatmamalısınız.