Köpek Almadan Önce Yapılması ve Alınması Gerekenler

Köpek Almadan Önce Yapılması ve Alınması Gerekenler

17 Ekim 2018 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Hayvan sever bir bireyin hayalleri arasında daimi bir yere sahip olan köpek sahiplenmek, bir köpek sahibi olma hayalinin gerçekleştirilmesi öncesinde bilinmesi gereken oldukça önemli şeyler vardır. Köpek sahibi olmayı düşünen bir bireyin köpek sahiplenmeden önce gerekli ortam ve yaşamasına elverişli yaşam alanını oluşturabilmesi için dikkat etmesi gereken, alınması gereken bazı malzemeler bulunmaktadır. Gerekli şartları sağlayamayan bireylerin bu hayalleri genellikle hayal olmaktan ileriye gidemiyor. Hayalini gerçekleştirmek konusunda kendini ikna etmeyi başaran ve ilk adımı atmadan önce Köpek Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler hakkında oluşturduğumuz rehberimize göz atmasını tavsiye ediyoruz.

Ailenizin bir parçası olmak üzere olan köpek dostumuz için hazırlıklarınızı yapıyor musunuz? Bir köpek sahiplenmeden önce onun için gerekli tüm hazırlıkları yapmış olduğunuzdan emin olmalısınız. Sizin için en uygun köpek türünün hangisi olduğuna karar vererek başlayabilirsiniz. Yaşam tarzınız ve köpeğinize ayırabileceğiniz zaman gibi hemen hemen tüm detaylara dikkat ederek seçiminizi yapmalısınız. Bir çocuğunuz ya da evde farklı bir evcil hayvanınız bulunuyorsa bunları da dikkate alarak mevcut ailenizi ön planda tutarak seçimlerini yapmanız gerekiyor. Bir köpek beslemek için gereken malzemeler de en az köpek seçimi kadar önemlidir.

Köpek Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Köpeğinizin eve gelişi öncesinde ön hazırlıklarınızı tamamlamalı ve köpek almadan önce dikkat edilmesi gereken konularda gerekli araştırmalarınızı tamamlamanız gerekmektedir. Köpeğinizin ihtiyaç duyacağı malzemeler de bu hazırlıklardan birisidir.

 1. Hangi Köpek Irkının Hayalinizde Yer Edinen Köpek Olduğuna Karar Verin

Yaşam tarzınıza ayak uydurabilecek ve hayalinizde yer edinen o harika dostun hangi ırk olduğuna karar vererek başlayabilirsiniz. Çünkü köpeğinizle iyi bir vakit geçirebilmek için ona derinden bağlanmalısınız.

 1. Belirlediğiniz Köpek Hakkında Detaylı Bir Araştırma Yapın

Belirlemiş olduğunuz köpek ırkı hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Her köpek ırkı kendine özgü bazı özellikler ve ihtiyaçlara sahiptir. Köpeğinizin ihtiyaçlarını doğru anlamalı ve gerekli önlemlerinizi almalısınız.

 1. Seçeceğiniz Köpek Irkına Uygun Bir Yaşam Alanı Sağlayabilir Misiniz?

Bir birey olarak kendi rahatınıza uygun bir yaşam alanı ayarladığınıza eminim. Peki, kendiniz için düşündüğünüz bu rahat yaşamı köpeğiniz için de düşünmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Köpeğinizin yaşamına uygun bir alan sağlayarak onu daha mutlu edebileceğiniz gibi sağlığı açısından da oldukça önemli bir detay olduğunu belirtmek istiyoruz.

 1. Köpeğinizden Beklentileriniz Neler? (Arkadaşlık, Koruma veya Spor Gibi)

Beslemeyi planladığınız ve ona kapınızı açacağınız köpeğinizden ne tür bir beklentiniz var? Köpeğinizin sizin yakın bir dostunuz olmasını mı, dışarıdan gelecek tehditlere karşı bir koruma sağlamasını mı yoksa bir Spor arkadaşı olmasını mı istiyorsunuz? Sabah koşunuzda size eşlik edecek bir dost iyi olmaz mıydı?

 1. Köpeğinizin Bakımı ve Beslenmesi İçin İhtiyaç Duyulan Vakte Sahip Misiniz?

Köpeğinizle yeterince vakit geçirebileceğinize inanıyor musunuz? Yeterince ilgi görmeyen köpekler zaman içerisinde bunalıma girebilir. Evet, onlarda bir canlı ve insanlar gibi yalnızlık çekmeleri halinde bunalıma girebiliyorlar.

 1. Köpekleri Gerçekten Seviyor Musunuz?

Köpekleri gerçekten sevip sevmediğinizi kendinize birkaç kere sorar mısınız? Yalnızca bir heves, özentilik ya da hava atma çabası içerisinde misiniz yoksa gerçekten onu ailenizden birisi gibi sevmeye hazır mısınız?

 1. Bütçeniz Ailenizin Yeni Üyesi İçin Yeterli Mi? (Bütçe Belirleme)

Köpek bakımı en az yeni bir çocuk bakımı kadar zahmetli ve masraflı bir iştir diyebiliriz. Köpeğinize bakabilecek bütçeye sahip misiniz? Hane gelirinin bir bölümünü köpeğinize ayırmaya kendinizi hazır hissediyor musunuz? Köpek malzemeleri ve fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz.

Köpek Almadan Önce Yapılması Gerekenler

Köpek almadan önce yapılması gerekenler arasında dikkate değer oldukça önemli bilgiler yer almaktadır. Bu bilgileri dikkate almadığınız takdirde köpeğiniz yeterince mutlu olamayabilir ve hayalinizde ki köpek ile beslediğiniz köpek aynı özellikleri taşımayabilir.

 • Öncelikle köpeğiniz için gerekli yaşam şartlarını hazırlamalı ve onun gelişi öncesinde tüm hazırlıkları sonlandırmalısınız.
 • Köpeğinizin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için gerekli araştırma ve bütçeyi hazırlamalısınız.
 • Onun rahat bir uyku ve kendine ait bir alanı olduğunu anlaması için yatak vb. bir alan oluşturulmalıdır.
 • Vakit geçirebileceği oyuncak ve diğer gelişimini destekleyen malzemeler hazır tutulmalıdır.
 • Bakımı sırasında ihtiyaç duyulacak malzemeler araştırılmalı ve mümkünse alınmalıdır.
 • Kafes ya da köpeğinizi gerektiği durumlarda sınırlandırmaya yarayacak malzemeler temin edilmeli.

Evde Köpek Bakımı İçin Gerekenler

Evde köpek bakımı için gerekenler başlığı altında sizler için bir liste oluşturduk. Köpeğinizin ihtiyaç duyacağı bu bakım malzemeleri onun daha sağlıklı ve temiz bir yaşam sürmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak köpeğinizin bakımını gerçekleştirerek onun herhangi bir sağlık problemi bulunup bulanmadığını, eğer bir sağlık problemi bulunuyorsa nasıl tedavi edilmesi gerektiği gibi detayları biliyor musunuz? Köpeğinizin temizliği için düzenli olarak yıkama ve tımarlama yapmalısınız.

 • Köpeğinizin temizliği için tarama (tımar) işlemini sağlayabileceğiniz sağlıklı bir tarak.
 • Köpeğiniz için özel olarak üretilen ilaçlı şampuanlar.

Yavru Köpek İçin Alınması Gerekenler

Yavru ve temel gelişim dönemini tamamlamış bir köpek ile yavru köpeklerin ihtiyaçları arasında oldukça büyük ve önemli farklılıklar bulunmaktadır. Yavru köpeklerin ihtiyaçlarına yönelik bilinmesi ve alınması gerekenleri farklı bir başlıkta sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız. Köpek beslemek için gereken malzemeler dışında yavru köpeğiniz için almanız gerekenleri göz ardı etmemenizde fayda var.