Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

11 Aralık 2018 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Yeni bir köpek sahiplenmeyi düşünen bireylerin dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Öncelikle bu köpeğin hayatınıza hızlı bir giriş yapacağı ve hayatınıza oldukça yakın bir dostun girmesi anlamına gelmektedir. Sahipleneceğiniz köpekle uzun bir süre birlikte yaşayacağınızı da göz önünde bulundurarak köpek alırken nelere dikkat edilmeli başlıklı yazımıza bir göz gezdirmelisiniz. Sahipleneceğiniz köpeği seçerken onun yavru olması size alışma sürecini hızlandıracak ve birçok avantaj sunacaktır.

Henüz yavru olan bir köpeği sahiplenmek sizin için en doğru seçim olacaktır. Yavru bir köpek sahiplendiğiniz takdirde onun içinde bulunduğunuz yeni ortama daha çabuk alışması ve ısınmasına sebep olacaktır. Ayrıca sizinle yani sahibiyle arasında oluşacak bağ çok daha kuvvetli ve kalıcı olacaktır.

Peki, Köpek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Köpek alırken nelere dikkat edilmeli? Köpek seçiminiz sırasında dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sizlerle tek tek paylaşacak ve seçiminiz konusunda daha dikkatli olmanız ve zamanla pişman olmamanızı sağlamaya çalışacağız.

köpek alırken nelere dikkat etmeliyiz
  • İlk İzlenim

Bilhassa yavru bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız köpek seçiminiz sırasında köpeğinizle aranızda geçecek ilk izlenim oldukça önemlidir. Bir Petshop, barınak veya tanıdığınızın köpeğini sahiplenmek istediğinizde onunla aranızda ilk anda kurulacak iletişim fazla önem taşır. Bazı köpekler onu sahiplenmek isteyen kişiler yanlarına geldiğinde tanımamalarına rağmen onunla oyun oynamaya çalışabilir. Bu gibi durumlarda köpekte bir nevi sahibini seçiyor diyebiliriz. Eğer böyle bir durum yaşadıysanız o köpekle kuracağınız harika dostluğun ilk anlarını yaşıyorsunuz diyebiliriz.

  • Köpeğin Sağlığı

Yeni bir köpek sahipleneceğiniz sırada köpeğin sağlığı hakkında yeterince bilgi edinmeye çalışın. Yeni sahiplenmiş olduğunuz veya imkanınız varsa sahiplenme öncesinde köpeği bir veterinere götürmeli ve gerekli tüm kontrollerinin yapılmasını sağlamalısınız. Köpeğinizi sahiplendiğiniz esnada bir veteriner bulunmuyor olma ihtimalini de göz önünde bulundurmalı ve kendiniz köpeğin gözlerini kontrol etmelisiniz. Çoğu zaman köpeğinizin gözünün parlaklığı onun ne kadar sağlıklı olduğu konusunda sizlere ipucu verecektir. Ayrıca köpeğin gözünde bir akıntı bulunmadığından emin olmalısınız. Köpeğin gözünün altında kurumuş halde su damlalarına rastlıyor iseniz bu köpeğin gözlerinde bir sorun olduğuna işarettir.

Sağlıklı olup olmadığını anlayabileceğiniz ve dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise köpeğin burnudur. Köpeğin burnundan nefes alıp vermesinde herhangi bir sorun olup olmadığını anlamaya çalışın. Bunu anlayabilmek için köpeğin burnunun nemli olup olmadığına bakabilirsiniz. Burnu gereğinden fazla ıslak ve nemli olan köpeklerin bazı sağlık problemleri olabilir.

  • Köpeğin Vücudunda Parazit Bulunuyor Mu?

Köpeklerin vücutlarında parazit bulunması onları sağlık açısından olumsuz etkilemekte ve bazı sağlık sorunları yaşamalarına neden olmaktadır. Bu nedenle sahipleneceğiniz köpeği seçerken vücudunda parazit bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Bunun için köpeğin dışkısını inceleyebilirsiniz. Vücudunda parazit bulunan köpekler genellikle ishal olur.

Bilhassa barınaktan köpek alırken nelere dikkat edilmeli başlığı altında yer alabilecek bu maddelere kulak asmalısınız. Çoğu Petshop zaten bu konuda gerekli önlemlerini alarak sağlıklı köpeklerin satışını gerçekleştirir fakat barınaktan sahipleneceğiniz her köpek için bunlar geçerli olmayabilir.

Yeni birköpek sahiplendiğiniz veya sahiplenmeyi düşündüğünüz takdirde kesinlikleaşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz yazılara bakmanızı öneririz. Köpek Bakımı ve KöpeklereDair Her Şey başlıklı yazımızda ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen herkonuya değindik. Bunun yanı sıra “Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir?”ve “Köpek Almadan Önce Yapılmasıve Alınması Gerekenler” başlıklı yazımızda da ihtiyaç duyulacakşeylerden bahsettik.

İlgili İçerik:  Köpeğime İsim Bulamıyorum Diyenler İçin İsim Arşivi
İlgili İçerik:  Köpek Aşı ve Veteriner Bakımı
İlgili İçerik:  Evde Köpek Bakmak Hakkında Tüm Merak Edilenler