Köpeğiniz Sizi Neden Dinlemiyor?

Köpeğiniz Sizi Neden Dinlemiyor?

11 Aralık 2018 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Evcil hayvan sahibi birçok birey söylediklerini hayvanların neden dinlemediklerine anlam veremez. Çevresinde hayvan sahibi birçok insan başta köpekleri olmak üzere hayvanlara sözlerini geçirmeyi başarırken kendi köpeğinin neden onu hiç dinlemediğini merak eder. Eğer sizde bu durumdan mustarip iseniz bunun altında birden fazla neden yatıyor olabilir. Sizler için hazırladığımız bu rehberimizde Köpeğiniz sizi neden dinlemiyor olabilir değineceğiz.

Köpeğim Beni Dinlemiyor Ne Yapmalıyım?

Öncelikle köpeğinizin sizin sözlerinize uymaması sizi sevmediği gibi bir anlam taşımaz. Birçok takipçimiz köpeğinin kendisini dinlemediğini ve köpeğinin neden kendisini sevmediği gibi sorular soruyor. Köpeğiniz sizin sözünüzü dinlemiyor ise bu durum sizi sevmediğini göstermez. Köpeğim beni dinlemiyor diyenlerden iseniz birazdan sizlerle paylaşacaklarımıza kulak asmalısınız.

  • Ödül Kullanımında Yapılan Yanlışlıklar

Birçok eğitmenin dahi zorluk yaşadığı ödül maması kullanımını evde kendi başınıza uyguladığınız takdirde yanlışlıklar yapmanız oldukça doğal. Köpeğinizin hangi ödüle ne gibi tepkiler vereceğini kestirmeniz ise oldukça zor. Çevrenizde ödül mamalarına olumlu tepki veren ve kullanılması gerektiği gibi bilgiler paylaşan birçok kişi duymuş olabilirsiniz. Fakat, köpeklerin bir bölümü mamalardan ziyade oyuncaklara daha pozitif tepkiler veriyor desek inanır mıydınız? Evet, bu bilgi kesinlikle doğru.

Elbette çoğu zaman mamalarla başarılı olmanız mümkün fakat mama seçimi sırasında da köpeğinizin ağız zevkine uygun bir mama seçmeye özen göstermelisiniz. Çevrenizde ödül mamasına karşı olan birçok kişiyle karşılaşmanız mümkün. Bunun köpeğe bir şeyi zorla yaptırmak veya ona rüşvet vermek gibi olduğunu söyleyebilirler. Bu düşünce bize kalırsa tamamen yanlış bir algı. Köpeğe ödül maması vermek sahibiyle arasında olan bağları kuvvetlendirmekle birlikte sağlam bir temel oluşumuna neden olur.

  • Yeterince Sabırlı Mısınız?

Köpeğinizin bazı şeyleri doğru yapması ve kavraması için yeterince sabrediyor musunuz? Köpekler tekrara dayalı bir öğrenim kabiliyetine sahiptir. Köpeğiniz bazı şeyleri öğrenmesi buna anında tepki vermeye başlayacağı anlamına gelmez. Örneğin oyun oynayan bir köpeğinize çağırdığınızda yanınıza gelmesini söyleyebilirsiniz. Belki bunu bir denemenizde direkt olarak uygulayabilir fakat bu her zaman ilk çağırmanızda geleceği anlamına gelmez. Bazen 3 veya 4. çağırmanıza tepki verecek ve oyunu bırakıp yanınıza gelecektir. Burada ilk seferden sonra sizi dinlemediği için ona kızmak doğru bir davranış değildir.

Eğer köpeğinize ilk söylediğinizde istediğiniz şeyi yapmadığı için 2 veya sonraki söylemlerinizde bağırır ve kızarsanız bu ilerleyen süreçte köpekte bir korku oluşmasına neden olacaktır. Köpeğiniz sizden korktuğu takdirde sözlerinize ilk seferinde tepki vermemeye devam edecektir. Bunun nedeni ise tamamen sizden korkmaya başlaması olacaktır.

  • Kararlı Mısınız?

Köpeğiniz sizi neden dinlemiyor olabilir? Gerçekten vermiş olduğunuz kararların arkasında duruyor musunuz? Bir köpeğin sahibi ne kadar sabırlı ve kararlı ise köpek onun sahibiyle olan ilişkisinde lider olduğunu kabullenir. Köpekler insanlar tarafından sahiplenilen ve her iki tarafı da daha mutlu bir yaşamın beklediği harika canlılardır. Bir köpek sahiplenen birey onu henüz yavruyken eğitmeye başlar ve uyması gereken konular hakkında onu tembihleyerek eğitim verir. İş bu kurallara onların uymasını sağlamaya geldiğinde işler bazen çığırından çıkabilir. Bu gibi durumlarda ne kadar kararlı olduğunuzu ona hissettirmelisiniz ve kesinlikle pes etmemelisiniz.

Eğer köpeğiniz olup olmadık yerlerde bir anda ortaya (örneğin sofranın ortasına) atlıyorsa bunu ilerleyen süreçte tekrarlaması olağan. Her defasında dozunu kaçırmadan onu uyarmalı ve bunun yanlış bir davranış olduğunu göstermelisiniz. Belki de eve gelen misafirlerle vakit geçirmeyi seven bir köpeğiniz vardır. Peki acaba misafirleriniz onları seviyor mu? Her eve gelen misafirin üzerine atlamaması gerektiğini ona öğretecek bir yol bulmalı ve bunu uygulayana kadar kararlı bir şekilde devam etmelisiniz.

  • Fazla Şımartmayın

Köpek sahiplenen birçok kişi onların birer köpek olduğunu unutarak onlara adeta yeni doğmuş bir çocuk gibi davranabiliyor. Köpeğinizi gereğinden fazla şımartmak zamanla sizin söylediklerinizi ciddiye almamasına neden olabilir. Çocukların zaman içerisinde büyüdükleri ve her birey gibi konuşup – anlaşan birer canlıya dönüştüklerini unutmamalısınız. İnsanlar konuşarak neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenebilir fakat köpeklere durumu bu şekilde izaha etmek mümkün değil.

Köpekler yeni bir şeyi öğrenmek için genellikle şartlanmaya ihtiyaç duyar. Alışkanlıkları üzerinden yaşamlarını sürdürmeyi tercih eder. Henüz küçük bir yavru olduğu dönemde sizinle birlikte yatakta yatmaya başlamış bir köpeğiniz büyüdüğünde artık burada yatmaması gerektiğini öğrenmesi pek kolay olmayacaktır.

  • Gereksiz Ödül Kullanımı

Biraz önce yine benzer bir maddede köpeğinize ödül maması vermenin gerekli ve doğru olduğundan bahsetmiştik. Fakat her şeyin yerinde güzel olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Ödül maması gerçekten ödülü hakkettiği zaman verilmelidir. Normal öğünlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunu çalışmak zorunda olan herhangi bir insandan örnek vererek açıklayabiliriz. Belirli bir iş karşılığında işveren tarafından belirli bir miktarda maaş alırsınız. Peki birileri size hiçbir şey yapmadığınız için maaş ödese bu duruma tepkiniz ne olurdu? Muhtemelen hiç çalışmak istemezdiniz değil mi?

Bir köpek içinde durum tam olarak bu şekilde işler. Eğer gereğinden fazla, gereksiz ödül maması kullanır iseniz köpeğinizin aklında “Zaten veriyor” düşüncesi oluşacak ve yapması gereken birçok şeyi yapmamaya başlayacaktır. Böyle bir durumda köpeğinizin sizin için bir şey yapması anlamsız olacaktır.

  • Yeterince Vakit Geçiriyor Musunuz?

Eğer köpeğinize gerekli zamanı ayırmıyorsanız, onunla aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için hiçbir şey yapmıyorsunuz demektir. Köpeğiniz bir robot değildir. Onunla, onun sevdiği oyunları oynamalı, uzun yürüyüşlere çıkmalı, parklara gitmeli, sahillerde yürümelisiniz. Yürüyüş, bir köpekle sahibini birbirine bağlayan en büyük aksiyondur. Köpeğinize, sizi gördüğü zaman sevinmesi, sizi dinlemesi için, nedenler vermelisiniz.

  • Sağırlık

Belki de size bu söylediğimiz şaka gibi geliyordur ha? Çevrenizde tahmin ettiğinizden çok daha fazla sağır olma ihtimali olan köpek bulunuyor. Köpek sahibi olan birçok kişi köpeğinin sağır olduğunu üzerinden çok zaman geçmesi sonunda öğreniyor. Bilhassa yavru bir köpeğiniz bulunuyor ve ona seslendiğiniz halde size dönüp bakmıyor, çevresinde duyması ve tepki vermesi gereken seslere tepki vermiyorsa sağır olma ihtimalini bir ele almalısınız. Yavru köpeğim beni dinlemiyor ve bana hiç tepki vermiyor diyorsanız kulaklarında bir sorun olup olmadığından emin olun.

  • Eğitim Yetersizliği

Köpeğim sokakta beni dinlemiyor ne yapmalıyım? Köpeğinizin belirli bir eğitime sahip olması öğrenimini hızlandıracağı gibi birçok anlamda işinizi kolaylaştıracaktır. Eğitimli bir köpek kuralları çok daha hızlı kavramakla kalmaz aynı zamanda daha hızlı sosyalleşmenizi sağlayacaktır. Köpeğiniz ile birlikte sosyalleştiğiniz takdirde aranızda ki yeni yeni oluşmaya başlayan bağ bir anda kuvvetlenecektir. Gerçekten profesyonel bir eğitim verilmesini sağlayacak bütçenizin olmaması sizi üzmesin. Kendi çabalarınızla ona bir eğitim vermek bile işleri oldukça değiştirecektir. Eğer sizde köpeğim dışarıda beni dinlemiyor diyenlerdenseniz ufak çaplı bir eğitime sıcak bakmanızı öneririz.

  • Yüksek Beklenti

Yeni bir köpek sahiplenmeden önce bazı şeyleri yeterince araştırmalı ve gerekli tüm bilgileri edindiğinizden emin olmalısınız. Evet sahiplenmiş olduğunuz bir köpeğinizin olması oldukça zevkli ve eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz anlamına geliyor olabilir fakat bu bakımın birde oldukça zorlayıcı bir yanı da bulunduğu aşikar.

Yavru bir köpek tuvaletini nereye yapmasını öğreneceği süreç düşündüğünüzden çok daha uzun olabilir. Yavru köpekler oldukça sık tuvalet ihtiyacı gidermekle birlikte bu ihtiyaçlar genellikle istemeyeceğiniz, yanlış bölgelere olacaktır. Bunun yanı sıra bir yavru köpeğin dişleri oldukça fazla kaşınacaktır. Bu süreçte bir şeyleri kemirmeye ihtiyaçları vardır fakat onlar için kemirilecek şeyin değeri önemsizdir. Bu basit bir oyuncak olabileceği gibi oldukça değerli bir saat ya da antika bir eşya da olabilir. Ha birde bazen eğlenceli olsa da zaman zaman canınızı da sıkabilecek yavru köpeklerin en sevdiği şeylerden birisi ise üzerinize atlayarak sizi yalamak olacaktır. Hatta bazen ufak tefek dişlemelerde olacaktır 🙂

Unutmadan şunu da eklemek istiyoruz; yavru köpeğiniz yalnız kaldığı takdirde havlamaya başlayabilirler. Yalnızca havlamakla kalmayan bu tatlı hayvanlar yalnızlığın etkisiyle ağlamaya dahi başlayabilir. Oldukça enerjik olan yavru köpekler sizi bir hayli yorabilir.