Kedinizle Oyun Oynamaya Vakit Ayırın

Kedinizle Oyun Oynamaya Vakit Ayırın

9 Ocak 2019 2 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Kedinizin sağlıklı gelişimine önem veren bir bireyseniz ona verebileceğiniz en değerli şey onunla vakit geçirmek olacaktır. Kedinizle oynayacağınız oyunlar onun sağlığını korumasına katkı sağlarken aranızda daha güçlü ve kalıcı bir bağın oluşmasını sağlayacaktır. Kediler oyun oynamaktan oldukça fazla zevk alan hayvanlardır. Kedinizi oyun oynamak için motive etmeye ihtiyacınız varsa bu pek zorlanacağınız bir konu olmayacaktır. Kedi ve oyun asla ayrı düşünülemeyecek iki kelimdedir. Kedi sağlığı açısından onları eğlendirebileceğiniz ve ilgisi çekmeyi başarabileceğiniz bazı kedi oyuncakları size yeterli olacaktır. Oynanacak oyunlar kedilerin içlerinde yatan avcı karakterlerini ortaya çıkarmalarını sağlayan, içgüdülerini takip etmelerine neden olan bir ilgi alanı olarak görülebilir.

Oyuna Daha Fazla Vakit Ayırın

Gelişim sürecini sokakta geçiren bir kedinin egzersiz yapmak için bolca vakti bulunacaktır. Sokakta yaşamını sürdüren bir kedi için egzersiz bir vazgeçilmez haline gelecek ve devamlı bir hareketlilik içerisinde olacaktır. Fakat söz konusu evinizde sizinle birlikte yaşan bir kedi olduğunda kanepe / koltuk üzerinde tabiri caizse yayılma (yatma) bağımlılığı oluşması çok daha yüksek bir orandır. Neyse ki kedinizin yatma bağımlısı olmasını önlemek çok zor olmayacak çünkü onlar egzersiz yapmayı içgüdüsel olarak severler. Aslına bakarsanız bu durum yalnızca onlar için eğlenceli bir vakit olmaktan çıkarak zamanla sizin de bolca eğlenerek geçirdiğiniz anılar toplamanıza sebep olacaktır.

Kedinizle birlikte geçireceğiniz oyun vakitleri kedinizin hem zihinsel hem de fiziksel anlamda sağlığını korumasına büyük katkı sağlayacaktır. Yalnızca bununla sınırlı kalmayan oyun vakitleri kedinizle aranızda kurulan bağın güçlenmesini sağlarken, size daha bağlı olmasını sağlayacaktır.

Kedi Oyunları ve Kedi Oyuncakları

Küçük çocukların asla yorulmak bilmeyen oyun oynama heveslerinin bir benzeri kedilerde bulunmaktadır. Kediler dünya üzerinde oyun oynamaya düşkün en tatlı ve muhteşem varlıklardan birisidir. Oyun oynama konusunda kedilerin tek bir ihtiyacı bulunur oda yaratıcılık. Yaratıcı oyunlar geliştirerek kedinizle eğlenceli vakitler geçirmeyi deneyin. Başlangıç olarak bir ödül maması bu konuda sizin büyük yardımcınız olabilir. Öncelikle ödül mamasını ona gösterin ve çaktırmadan onu bir yere saklamayı başarın. Bakalım onu bulabilecek mi?

Kediler doğası gereği birer avcı ruhuna sahip olmaları nedeniyle bu tarz küçük sürprizler onları mutlu eder ve onları bulmak için etrafta gezinmeyi, evin altını üstüne getirmeye bayılırlar. Onunla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz birkaç farklı aktivite örneği ise şu şekilde;

Beni Bulabilir Misin?

Kedinizle eğlenceli bir saklambaç oyunu oynayarak çocukluğunuza dönebilirsiniz. Evinizin farklı oda ve köşelerine saklanarak onun adını söyleyerek yanınıza çağırın. Eğer sizi bulmayı başarırsa ona küçük sürprizler ve hediyeler sunmaktan çekinmeyin.

Kedi Oyuncakları Harika Bir Egzersiz Aracı Olabilir

Kedinizi hareketlendirmek için bir kedi oyuncağı alabilirsiniz. Kedi oyuncakları kediler için özel olarak tasarlanmış ve onların ilgisini çekmeyi başaran şeylerdir. Örneğin ucunda tüyler bulunan bir çubuk dahi onlar için vazgeçilmez bir oyuncak haline gelebilir. Belki de çocuğunuzun oynaması için aldığınız ve artık büyüdüğü için ilgisini çekmeyen uzaktan kumandalı arabasına piller yerleştirerek uzaktan kontrol edebilirsiniz. Kediniz onun peşinde bir oraya bir buraya oldukça eğlenceli vakitler geçirecektir.

Dikkatli Olun, Yanlışlıkla Size Zarar Vermesine İzin Vermeyin

Kedinizle eğlenceli vakit geçirirken asla aklınızdan çıkmaması gereken şey “El ve Parmaklarınız” olmalıdır. Kedinizin el ve parmaklarınızı bir “av” olarak görmesine kesinlikle izin vermemeniz gerekiyor. Kediniz bu tarz bir davranışta bulunduğunda buna izin vermeyerek onu uyarmalı ve insanların hiçbir şekilde onun avı olmayacağını öğretmeniz gerekecektir.

Kedinizle daha fazla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz kedi oyunları ve kedi oyuncakları hakkında sitemizde birçok yazı bulabilirsiniz. Kediniz hakkında merak ettiğiniz tüm konularda içerikler üretmeye çalışıyor, sormuş olduğunuz sorulara yanıtlar veriyoruz.