Kedinizi Eğitebilir Misiniz?

Kedinizi Eğitebilir Misiniz?

25 Aralık 2018 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Birlikte bir yaşam sürdürmeye başladığınız kedinizi eğiterek onunla daha güzel ve sorunsuz bir yaşam sürebilirsiniz. Evini kedisiyle paylaşmaya başlayan birçok kişinin temel problemi kedisinin eğitimsiz olması sebebiyle ev içerisinde kafasına göre dolaşıyor olması. Kedilerin köpeklere oranla farklı bir eğitim yöntemine tabii tutulması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Köpekler kadar eğitilmeleri mümkün olmasa da kedinizi belirli bir oranda eğitmenizin mümkün olduğunu söylesek ne düşünürdünüz? Gerçekten kedinizi eğitebilir misiniz? “Evet” Temel anlamda kedinizi nasıl eğitebileceğinize değindiğimiz bu yazımızı dikkatle okumalı ve aklınıza takılanları bizlere sormaktan çekinmemelisiniz.

Kedinizi Eğitebilir Misiniz? – Kediler Eğitilebilir Mi?

kedi eğitimi nasıl verilir

Bu yazımızı hazırlarken temel aldığımız soru “Kediler eğitilebilir mi?” şeklinde. Elbette kedilerinizin eğitimi yavruyken yapılmalı ve bu yazımızda da yavru bir kediyi temel alarak ilerleme sağlayacağız. Öncelikle yavru bir kediyi eğitmek istiyorsanız ilk olarak size düşen görev onun nasıl düşündüğü ve davranışlar sergilediğini öğrenmek / anlamak olmalıdır. Kediler ve köpekler neredeyse birbirlerinin zıttı hayvanlardır. Bir köpek sizin yani sahibinin mutluluğunu dileyen hayvanlardır. Kediler ise daha çok kendi rahatına düşkün ve kendi mutluluğuna önem veren hayvanlardır.

Elbette kendisini düşünüyor olsa da evde uyması gereken bazı kurallar olduğunu ona öğretebilmek ve onu bir nebze olsun eğitebilmek mümkün. Biraz anlayış göstererek kedinizi eğitebilirsiniz. Bu aşamada davranışlarınız oldukça önemli. Öğretilmesi gereken temel şeylerden birisi kuşkusuz onun kucağınızda durması. Eğer kediniz kucağınızda asla durmazsa onu tarayabilirsiniz ki? Peki, kediniz siz yemek yaparken mutfak tezgahının üzerinde bir o yana bir bu yana birde aşağı yukarı hoplaması sizi rahatsız etmez mi gerçekten?

Peki, Kedi Eğitimi Nasıl Verilir?

Ceza Bir Çözüm Değil

Eğer daha öncesinde kendi başınıza bilgisizce kedinizi eğitmeyi denedi ve ceza yöntemine başvurduysanız ilk öğreneceğiniz ders bu olacaktır. Kediler cezadan anlamayan hayvanlardır 🙂 Kedinize bir konuda eğitim vermek istiyorsanız iyi davranışlar daha etkili olacaktır. Bu durum biraz kafa karıştırıcı ve zorlayıcı geliyor olabilir fakat şu 3 temel kavramı aklınızdan çıkarmazsanız her şey daha basit bir hal alacaktır. Saygı – Pekiştirme – Ödül üçlüsü kedinizi eğitirken ihtiyacınız olanı size sunacaktır.

Kedinizi eğitebilmek için öncelikle onun saygısını kazanmaya ihtiyacınız var. Kediniz tarafından bir “Kedi Dostu” damgası yemediğiniz sürece onunla geçinmeniz pek mümkün olmayacaktır. Kedilerin kendisine dik dik bakılmasından hiç hoşnut olmadığından haberiniz var mıydı? Ya da ani ses ve hareketleri karşı tahammül edemediklerini?

kedi eğitimi

Pekiştirme yöntemi kedinizin bir şeyi öğrenmesi açısından oldukça önemlidir ve her defasında tekrarlanma anlamına gelmektedir. Kediniz istemediğiniz bir şeyi yapıyorsa sakin olmalı ve her seferinde bir “hayır” sözcüğü kullanmalısınız. Söylemin yanı sıra bir işaret de bunu destekleyebilir. Aynı şekilde yapmasını istediğiniz bir şeyi veya hareketi yapması halinde ise bundan hoşnut olduğunuzu ona aktarabilmelisiniz.

Ödüller ise onu teşvik edecek yegane kuraldır. Kedinizle iletişiminizi kuvvetlendirecek sevgi sözcükleri ve övgülerin yanı sıra abartmamak kaydıyla leziz bir bisküvi onu sevindirecektir. Bu davranışlar kedinizin motive olmasına katkı sağlayacak yegane davranışlardır.

Kedinizin Kucağınızda Durmasını Nasıl Sağlarsınız?

Hemen hemen her kedi kucakta durmaktan pek haz etmez. Kediniz henüz yavruyken onu kucağınıza almaya alıştırmak işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Kedi sahibi birçok birey farkında dahi olmadığı kedisinin kötü alışkanlıklarını zamanla öğrenecektir. Eğer kediniz kucağınızdayken çırpınmaya başlar ve sizde hemen onu salarsanız kediniz size sözünü geçirtebildiğini ve kendi isteklerini uyguladığınızın farkına varacaktır.

Eğer kediniz kucağınızdayken çırpınmaya başlarsa onu nazik bir şekilde sıkışınızı gevşetmeden sıkı sıkı tutmaya devam etmelisiniz. Bu yaklaşım ona kucakta durmayı öğretmek için doğru ve daha iyi sonuçlar veren bir yaklaşım türüdür. Kediniz bir süre sonra sakinleşecek ve sakinleştiğinde onu övmeli ve doğru bir hareket yaptığını ifade etmelisiniz. Daha sonrasında kucağınızdan indirebilirsiniz. İşte bu kadar basit.

Kediniz Tırmalıyor Mu?

Elbette onun bir kedi olduğunu aklınızdan çıkarmayın, kediler doğası gereği tırmalamayı severler. Kediler için tırmalama hareketi onların kaslarını uzatmak ve bölgelerini belirlemesini sağlayan bir işarettir. Fakat bu durum mobilya ve değerli eşyalarınızın parça pinçik olması anlamını taşımıyor. Tek yapmanız gereken kedinizin tırmalama hareketini farklı bir yöne çekmeyi başarmanız.

İlk olarak yavru kediniz için bir tırmalama tahtası almalısınız. Bilhassa pürüzlü bir yüzeye sahip olan tahtalar onun dikkatini çekecektir. Halat görünümüne sahip bir kaplaması bulunan tırmalama tahtaları ideal tercih olacaktır. Eğer kediniz kendiliğinden buna yönelmiyorsa kedinizle bu tahtanın yakın çevresinde oyunlar oynamayı deneyin ve tahtayı kullandığında onu övün ve ara sıra bir ödül maması vererek onun doğru bir hareket yaptığını ve ödülü hakkettiğini ona gösterin.

Isırmasa Güzel Hayvan Aslında

Kedinizle oyun oynuyorsanız ve oyun sırasında kediniz elinizi ısırıyorsa bu bir yavru kedinin yapacağı en doğal davranıştır. Yavru kediler oyun sırasında elinizi ısırırsa oyuna hemen bir son vermelisiniz. Fakat elinizi ısırdığı an aniden elinizi çekmemelisiniz bu hareket kedinizin gözünde oyunun daha eğlenceli bir hal aldığına işaret olacaktır. Oyun sırasında bir oyuncak ya da top kullanmak daha güvenli bir davranış olabilir.

kedi clicker eğitimi

Clicker Eğitimi

Clicker eğitimi genel anlamda tüm hayvanların eğitimi sırasında kullanılan bilimsel ve modern bir eğitim yöntemidir. Clicker ismi hayvan eğitimleri sırasında kullanılan ve “klik” tarzında sabit bir çıkaran cihaz / eşyalara denir. Elbette evde bir Clicker eşyanız olması şart değil bunun yerine bir kalemle de benzer bir sesi çıkarabilirsiniz.

Kedinizin yapmış olduğu doğru davranışlar sonrasında sabit bir ses çıkararak onu doğru bir davranış sergilediği ve ödülü hakkettiğini gösterebilirsiniz. Zamanla kediniz bu sesi her duyduğunda doğru bir şey yaptığını öğrenecektir. Gerçekten kedinizi eğitebilir misiniz merak ediyorsanız bu yöntemi aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kedinize Oturmayı Öğretmeye Ne Dersiniz?

Kedinize oturmayı öğretmenin pek kolay bir davranış olmadığını belirtmek istiyoruz fakat imkansızda değil. Bunun için Clicker ve bir ödül mamasına ihtiyacınız var. Tabii, günler belki de haftalar sürecek bir pekiştirme çalışmasına da.

  1. Kedinizin çok sevdiği bir hediye ya da oyuncağı gözünüze kestirin.
  2. Bu eşya ya da oyuncağı kedinizin burnuna yaklaştırın. Kediniz bunu koklamaya başladığında yavaşça (dikkat yavaşça) geniş bir açı eşliğinde onu yukarıya doğru kaydırın. İki kulağının arasına, üst kısmına denk gelecek şekilde tutun.
  3. Hemen hemen her kedi bu hediyeyi gözleriyle takip edecektir. Boynunu kaldırmayı deneyecek ve yetişemediğinde kalçasının üzerine oturmak zorunda kalacaktır. Kalçasının üzerine oturması ardından Clicker kullanarak klik sesini çıkartın ve doğru bir davranış yaptığını, ödülü hak ettiğini ona hatırlatın.

Kediler eğitebilir mi konusunu ele aldığımız bu yazımızda temel anlamda kedi eğitimi nasıl verilir değinmeye çalıştık. Umuyoruz ki sizlere “kedinizi eğitebilir misiniz” sorusuna net bir yanıt verebilecek kadar bilgiyi aktarabildik.