Kedi Bakımı ve Kedilere Dair Her Şey

Kedi Bakımı ve Kedilere Dair Her Şey

20 Aralık 2018 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Kedi bakımı ve kedilere dair her şey bu yazımızda sizler için bir araya geliyor. Yeni bir kedi sahiplenmeden önce bilmeniz ve sahiplenme sonrasında nelere dikkat etmeniz gerektiği gibi her detaya bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Kediler ve insanların ilişkisi insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahiptir. İnsanların kedilerle birlikte yaşamaya başlamalarına dair net bir tarih bilinmiyor olmasına rağmen tahminler neticesinde Milattan Önce 1600’lü yıllardan itibaren insanlar ve kediler bir arada yaşamaya başladığı düşünülmektedir.

Kedilerin ilk olarak eski Mısır uygarlıklarında evcilleştirildiği düşünülmektedir. Eski mısır uygarlıkları kedileri yalnızca birer ev hayvanı olarak değil tapınılması gereken bir nesne, varlık olarak görmekteydiler. Bu yüzden kedilerin sahipleriyle birlikte mumyalanarak onların yanına gömüldükleri / ölümsüzleştirildikleri görülmektedir.

Kedi Irklarını Bir Göz Atalım, Onları Tanıyalım

kediler

Dünya genelinde kedilerin bilinen toplamda 30 farklı çeşidi / ırkı olduğu saptanmıştır. Genel anlamda tüm ırkların karakteristik yapıları birbirleriyle benzeşse de kendilerine has ufak tefek özellikleri olması sebebiyle seçmiş olduğunuz ya da seçeceğiniz kedinizin ırkını bilmeniz yararlı olacaktır. Son yıllarda popülerleşmiş ve en fazla sahiplenilen kedi ırkları ise; İran, Siyam, Van, Ankara, British Shorthair, Scotish Fold, Himalaya, Egzotic Shorthair gibi ırklardır.

iran kedisi

İran Irkından olan kedilerin oldukça sakin oldukları gözlemlenmektedir. Günün büyük bir bölümünde uyumayı tercih etmek onların en çok sevdiği aktivitedir. Himalaya Irkından olan kediler ise İran kedisine benzer özellikler göstermektedir fakat tüylerinin rengiyle farklarını belli etmektedirler. Bu iki ırktan bir kediye sahipseniz onları düzenli olarak taramanız gerektiğini unutmayın. Her gün düzenli olarak taranmaları bu kediler için oldukça önemlidir. Taramayı düzenli olarak gerçekleştirmediğiniz takdirde zaman içerisinde tüyleri birbirine karışacak ve bu karmaşa sonrasında kedinizin tüylerini açmanız pek mümkün olmayacaktır. Zamanla deriyi tamamen kaplayan bu türler deri hastalıklarının yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca İran ve Himalaya kedileri pek hareket etmeyi sevmedikleri için beslenmelerine bir nebzede olsa fazladan özen göstermeniz gerekir. Dikkatsiz beslenme kedinizin fazla kilo alması, yağlanma ve kabızlık gibi birçok sağlık problemi yaşamasına neden olabilir.


siyam kedisi

Merak ediyor olabileceğiniz bir diğer Irk ise Siyam ırkıdır. Bu ırktan kediler oyun oynamayı oldukça fazla severler. Hemen hemen her şeyi merak eder ve incelemeye, dokunmaya çalışırlar. Oldukça atletik olan bu kediler evinizin her köşesine tırmanma yetisine sahiptir 🙂 Geçmişte yaşayan atalarının avcılık özelliklerini adeta genleriyle almışlardır. Bu nedenle geceleri uyumadıklarını ve hareket halinde olduklarını görürseniz şaşırmayın. Asil bir duruşa sahip olan Siyam ırkı kediler, yumuşak tüyleriyle dikkatleri üzerine toplamayı çok iyi başarırlar. Taranmaya pek ihtiyaç duymazlar. Kendi dünyalarında, kendi halinde takılmayı seven bu kediler kucağınızda fazla vakit geçirmek istemezler.


british shorthair kedisi

Siyam ırkının yanı sıra British Shorthair ve Scotish Fold ırkları da oldukça hareketlidir. Siyam kadar olmasa da yerinde duramayan bu kedilerin insanlar ile ilişkileri çok daha iyidir. Kucağınızda vakit geçirmeyi sever ve çabuk sıkılmazlar. Taranmaya çok fazla ihtiyaçları yoktur.


van kedisi

Van ve Ankara kedisi olarak bildiğimiz kediler ise tüm dünyanın Türkiye’yi bilmesine sebep olacak kadar güzel kedi ırklarıdır. Avcılık konusunda oldukça yetenekledirler. Devamlı bir hareket içerisinde ve çok enerjiktirler. Yemek saatleri yaklaşmadığı sürece sahiplerine pek ilgi göstermezler 🙂

Kedi Bakımı Zorlukları Nelerdir?

Her hayvanda olduğu gibi kedi bakımının da bazı zorlukları bulunmaktadır. Kedinizin ırkına, cinsiyetine ve yaşına göre farklı ihtiyaçları olabileceği gibi bakım yöntemlerinde de bazı ufak farklılıklar görülebilmektedir. Bu nedenle kedinizin ırkını bilmeli, tanımalı ve ona göre davranışlar sergilemelisiniz. Kedi bakımında bazı malzemeler ve ihtiyaçlarınız olabileceği gibi mama seçimi gibi birçok detaya da oldukça fazla önem göstermelisiniz. Bunlara dair tüm detayları sizler için sitemizde paylaşıyor ve bu heyecanlı sürecinize ortak oluyoruz.

İlgili İçerik:  İlk Defa Kedi Sahiplenecek Kişiler İçin Evde Kedi Bakım Rehberi

Kedi Bakımı İçin Neler Gerekiyor?

Kedi bakımı için neler gerekli? Evet, yeni bir kediniz var ya da sahiplenmeyi düşünüyorsanız kafanızı kurcalayan temel sorulardan birisi bu olmalı. Bilhassa yavru kediler için birçok ihtiyaç ve ilgi gerekeceğini kafanızdan çıkarmamalısınız. Onlarda adeta bir insan yavrusu gibi ilgiye ve yardıma ihtiyaç bir durumdadırlar. Elbette kedinizi dışarı çıkarıp gezdirmediğiniz zamanlarda tuvalet ihtiyacını karşılayabilmesi adına kedi tuvaleti ve kumu gibi detayları da göz ardı etmemeniz gerekiyor. Bunlarla ilgili daha detaylı ve yönlendirmeli bir yazı sitemizde sizleri bekliyor, küçük bir arama ya da altta yer alan yönlendirmeyi kullanmanız yeterli.

kedinizi eğitebilir misiniz?

Kedinizi Eğitebilir Misiniz?

Eğer yeni bir yavru kediye sahipseniz ve onu eğitmek istiyorsanız onu çok iyi anlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Davranışlarına dikkat ederek onu tanımaya çalışmalısınız. Köpekler liderleri olarak gördüğü sizleri mutlu edebilmek için çabalayan bir dost olması nedeniyle eğitmek bir nebze daha kolay görülebilir fakat kedileri eğitebilmek için onların davranışlarını kestirebilmelisiniz.

İlgili İçerik:  Kedinizi Eğitebilir Misiniz?

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Kediler doğaları gereği oldukça temiz bir hayvandır. Yeni ev arkadaşınız bir yavru kedi olsa dahi fazla gerilmenize gerek yok çünkü o kum kabını nasıl kullanması gerektiğini çoktan annesinden öğrenmiş olacaktır. Tek ihtiyacınız onun rahat bir şekilde hareket edebileceği büyüklükte bir kedi tuvaleti ve içerisine doldurulmuş kum.

Sitemizde kedilerle ilgili yukarıda kısaca özetlemiş olduğumuz birçok temel konunun yanı sıra dikkate değer birçok bilgi ve içerik yer almaktadır. Bununla ilgili Kediler kategorimizi ziyaret edebilir, arama bölümünü kullanarak ihtiyacınız olan bilginin yer alıp almadığına bir göz atabilirsiniz. Eğer bilgi almak istediğiniz bir konu varsa bunu bize iletebilir ve neler yapabileceğimize bir bakmamızı bekleyebilirsiniz 🙂