İskender Papağanı

İskender Papağanı

23 Şubat 2019 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Türkiye sınırlarında yer alan iki papağan türünden birisi olan İskender Papağanı’nın kökeni Hindistan’a uzanmaktadır. Hindistan ve Asya ülkelerinde sıkça rastlanılan bu papağan türü soğuk havalara karşı çok daha dirençlidir. İskender Papağanı hakkında merak ettiğiniz birçok konuya açıklık getirmeyi çalışırken sizlere İskender Papağanı özellikleri hakkında da bazı detaylar paylaşacağız.

İskender Papağanı Hakkında

İskender Papağanı elde beslemeye alıştırıldığı takdirde evde beslenmeye uygun en ideal papağan türlerinden birisi olacaktır. Oldukça zeki bir hayvan türü olmasının yanı sıra dış görünüş olarak da sizleri büyülemeyi başaracak kadar güzeldir. Fazlasıyla sevimli olan bu papağan türü sahibine itaat etmeye yatkındır. İskender Papağanı sahipleri televizyon izlediği esnada papağanının kendisine yanaşmasına şahitlik edebilir. Kendisini sevdirmeyi ve tüylerini okşamanıza bayılır. Özellikle halka şekline sahip boyun bölgesini okşamanız onun çok hoşuna gidecektir.

İskender Papağanı ortalama 48-58 cm boyutlarına ulaşabilen büyük bir papağan türüdür. Boyun bölgesinin ön tarafında siyah renkler hakimken arka bölümünde ise pembe rengi dikkat çekmektedir. Kanatlarının üzeri ya da omuz bölgesi olarak adlandırabileceğimiz alanda kırmızı / kahverengi renklerinde bir lekeli alan yer alır. Kuyruk bölgesi mavi ve yeşil renklere hakimken kuyruğunun uç bölgelerine doğru sarı renk görülmektedir. Etkileyici bir kırmızı gagaya sahip olan İskender Papağanı göz rengi olaraksa soluk bir sarı renge sahiptir. Ayakları yeşil ve grimsi bir renge sahiptir.

iskender papağanı özellikleri

İskender Papağanı Özellikleri

İskender Papağanı özellikleri hakkında bilgileri sizlere alt başlıklar halinde temel konular üzerinden aktarmaya çalışacağız.

İskender Papağanı Konuşma

İskender Papağanları konuşma konusunda oldukça başarılıdır. Konuşurken söylemiş olduğu sözleri rahatlıkla anlayabilirsiniz. İskender Papağanı sahipleri papağanlarına oldukça fazla kelime öğretebilir fakat onlara konuşmayı öğretirseniz susturmak pek kolay olmayacaktır.

Ortalama 8-12 aylık olmalarıyla birlikte konuşmaya başlayan bu papağanların her iki cinsiyeti de konuşabilir. Fakat erkek İskender papağanları dişilere oranla çok daha fazla kelimeyi öğrenebilir. İskender Papağanı kendine has bir ses tonuyla konuşur ve bazı papağan türleri gibi sahibinin ses tonunu taklit etmeye çalışmayacaktır. Halihazırda konuşan bir İskender Papağanı sahiplenmek doğru bir karar olmayabilir çünkü erken yaşta ve küçükken ev ortamınıza alışması ve sizinle bir bağ oluşturması oldukça önemlidir.

İskender Papağanı Dış Görünüş

Papağan türleri arasında en büyük papağanlardan sayılabilecek İskender Papağanları ortalama bir büyüklüğe sahiptir. 58 cm uzunluğa kadar ulaşabilen bu hayvanların oldukça uzun sayılmalarının en büyük nedeni oldukça zarif ve hoş bir görüntüye sahip kuyruk tüylerinin fazlasıyla uzun olmasıdır.

İskender Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Neredeyse her Asya kökenli papağanda görüldüğü üzere İskender Papağanlarında da Eşeysel Dimorfizm görülmektedir. Bu nedenle erkekleri yeşil tona hakim ve boyun bölgelerinde ince siyah/gül renklerine ve bir halkaya sahiptir. Dişi İskender Papağanları da aynı renk tonlarına hakim olurken boyun bölgelerinde halka bulunmamaktadır.

iskender papağanı bakımı

İskender Papağanı Beslenmesi

Hangi papağan türünü beslediğiniz önemi olmaksızın onları sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye alıştırmalısınız. İskender Papağanı yeşil sebzeler, taze yapraklar, tahıllar, bazı tohumlar, fındık ya da kalitesi yüksek olan bir pelet yem kullanılarak beslenebilir. İskender Papağanınızın sağlıklı bir beslenme programına sahip olabilmesi için taze sebzeler ile beslemeyi tercih etmelisiniz.

İskender Papağanı Bakımı

Sağlıklı bir beslenme programına sahip olan İskender Papağanları aynı zamanda doğal yaşam alanlarında bulunmadıkları için kafes içerisinde yeterince egzersiz yapamamaktadırlar. Bu nedenle gün içerisinde ortalama 3-4 saatlik bir süreçte kafes dışında kalmasına izin verilmelidir. Bu esnada oyun oynaması ve kendince egzersiz yapmalıdır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise kaçmasını önlemek amacıyla odanın kapı ve pencerelerinin kapalı olması gerektiğidir. Oldukça meraklı bir hayvandır ve açık kapı ve pencerelerden kaçmayı deneyecektir.

İskender Papağanı Üreme

İskender Papağanları için belirli bir üreme dönemi ya da mevsimi bulunduğunu söylemek yanlıştır. Hayvanın bulunmuş olduğu bölge, sıcaklık ve mevsim gibi etkenler nedeniyle bu dönem farklılık göstermektedir. İskender Papağanı yavrulama dönemi içerisinde oldukça hırçın bir hayvana dönüşebilmektedir. Bu hırçınlığının temel sebebi ise yavrusunu koruma içgüdüsüdür. Bu dönem içerisinde koloni ya da toplu halde bulunmaları pek mümkün değildir, bulunmazlar. Bu dönem içerisinde çiftler arasında çatışmalar çıkabilir ve birbirlerini yaralayarak ölümcül yaralar oluşturabilirler. Bu süreçte her çift farklı bir kafeste tutulmalıdır.

Dişi İskender Papağanı yumurtalarını açık bir alandan ziyade korunaklı bir alana koymayı tercih edeceklerdir. Bu nedenle kafeslerine birer yumurtlama kutusu yerleştirmeniz oldukça önemlidir. Bu kutular çoğunlukla ahşaptan üretilmektedir fakat İskender Papağanları ahşapları gagalarını kullanarak parçalayan bir türdür bu nedenle metal kutu tercih etmenizde fayda var. Ayrıca yumurtlama kutusu ile ilgili sizlerle paylaşmak istediğimiz son detay ise; kutunun zemininin talaşla kaplanması / serilmesi gereklidir.

Üreme dönemi / sezonu içerisinde dişi İskender Papağanı 2-4 yumurta yapacaktır. Kuluçka süresi 26 gündür. Bu sürecin sonunda yavru hava alabilmek için yumurtada küçük bir delik açacaktır. Ortalama 24-48 saat içerisinde yumurtadan çıkacaktır. Yavru İskender Papağanları 7-8 haftalık olmalarıyla birlikte yuvadan ayrılmaya başlayacaktır ve 10 haftalık olmasıyla birlikte annesinden ayrılabilecektir.

Yavru İskender Papağanı Bakımı

Yavru İskender Papağanı ilerleyen süreçte el ile beslenecek ise 15 günlük olmasıyla birlikte yakalanmalıdır. Onunla zaman geçirmeye 2. Haftası itibariyle başlamalısınız. Yavrusunu yakalamadan önce anne İskender Papağanı pelet yem kullanılarak beslenmelidir ve yakalama öncesinde dikkati dağıtılmalıdır. Büyüme süreci içerisinde her gün düzenli olarak insanlarla iletişim kurmalı ve etkileşime geçmelidir. Bu süreçte onlarla bol bol konuşmalı ve fiziksel temastan kaçınmamalısınız. Özellikle omuz bölgesine alıştırılmalıdır. Ek olarak bu şekilde beslenecek yavru İskender papağanları anneden 12-14 haftalık olmasıyla birlikte ayrılmalıdır.