Hangi Papağan Türünü Almalıyım?

Hangi Papağan Türünü Almalıyım?

8 Şubat 2019 11 Yazar: Engin ÖZTÜRK

İnsan sesini ustaca taklit edebilen papağanlar oldukça yetenekli ve zeki kuşlardır. Evde beslemek için bir evcil hayvan arıyor ve aynı zamanda sizinle dost olmasını istiyorsanız papağan doğru bir seçim olabilir. Yetenekleriyle sizleri her gün şaşırtmayı başaracak bu hayvan dostumuzun elbette farklı türleri bulunuyor. Peki, sizin için hangi papağan türleri daha ideal? Ya da hangi papağan türünü almalıyım? Gibi sorularınıza yanıt vermek için oluşturmuş olduğumuz bu rehber yazımız papağan tür seçimi konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Papağanlar duydukları hemen hemen her sesi taklit edebilme yeteneğine sahip kuşlardır. Bazı türleri bu taklit işinde inanılmaz bir yeteneğe sahip olabilir ve evde yaşayan 3 farklı aile bireyinin sesini 3 farklı şekilde taklit etmeyi başarabilir. Ya da bir enstrümandan duymuş olduğu melodiyi aynı şekilde rahatlıkla taklit edebilirler. Zekalarıyla da tanınan bu hayvanlar yeterince eğitildiklerinde sormuş olduğunuz soruları algılayarak cevap dahi verebilir. Eğer papağanlar hakkında daha fazla bilgi merak ediyorsanız papağan nedir başlıklı yazımıza bir göz atabilir ya da sitemizde gezinti yaparak birçok Papağan başlıklı konuya göz atabilirsiniz.

Hangi Papağanı Almalıyım?

İlgili yazımızın temel başlığı olan ve sizler tarafından bizlere sıkça iletilen bir konuya elimizden geldiğince açıklık getirmeye çalışacağız. “Hangi Papağan Türünü Almalıyım?” Öncelikle bu listeyi hazırlarken en konuşkan papağanlardan başlayarak daha az konuşkan papağan türlerine doğru bir ilerleme kat edeceğiz. Seçimlerinizde etkili olmak ve doğru kararı vermeniz için bilgimiz ve bilinenler dahilinde açıklamalarda bulunacağız. Her türlü görüş & öneriyi yorum alanından bizlere iletebilirsiniz, halihazırda beslediğiniz papağanınızın türü ve sergilemiş olduğu, dikkatinizi çeken özelliklerini de diğer kişilerle paylaşabilirsiniz 🙂

hangi papağanı beslemeliyim

Hangi Papağanı Beslemeliyim?

En konuşkan papağan türleri için oluşturduğumuz listede bulunan papağan türleri;

  • Amazon Papağanı
  • İskender Papağanı
  • Jako Papağanı
  • Monk Papağanı
  • Kakadu Papağanı
  • Ara Papağanı
  • Muhabbet Kuşları
  • Lori Papağanı
  • Sevda Papağanları
  • Sultan Papağanı
amazon papağanı

Amazon Papağanı Hakkında

Amazon Papağanı evde beslemeye oldukça uygun bir papağan türüdür. Kafes ortamında oldukça uzun yıllar boyunca yaşamını sürdürebilen bu kuşlar konuşma ve taklit konusunda da en başarılı türlerden birisidir. Oldukça iyi bir taklit yeteneğine sahip olan Amazon Papağanları ben papağanıma çok kelime öğretmek istiyorum diyen kişiler için ideal bir seçimdir.  Taklit yeteneği ve fazla kelime öğrenmeye yatkın tek türdür. Ortalama 40 yıl kadar yaşamını sürdüren bu hayvanlar 30 – 34 santim uzunluğa sahip olabilirler.

İlgili İçerik:  En Konuşkan Papağan Türü Amazon Papağanları
iskender papağanı

İskender Papağanı

Hindistan’dan tüm dünyaya yayılmış olan bu papağan türünün insan ilişkileri oldukça iyidir. Çoğunlukla yeşil renge sahip olan İskender Papağanı, sahiplerine oldukça düşkün bir kuş türüdür bu nedenle sizden devamlı bir ilgi bekleyeceklerdir. İskender Papağanı konuşma konusunda oldukça yetenekli türlerden birisidir fakat yaygın bir şekilde sahiplenilmediği için ne kadar konuşabileceği tam olarak kestirilememektedir. Fakat şuana kadar incelenen ve beslenen İskender Papağanlarının taklit yeteneklerinin oldukça ileri seviyede olduğu bilinmektedir.

jako papağanı

Jako Papağanı

Evlerde beslemeye uygun papağanlar arasında en yaygın olarak tercih edilen tür Jako Papağanıdır. Gri renkli olan bu papağanlar Afrika Gri Papağanı olarak da isimlendirilmektedir. Konuşturmak diğer türlere göre daha basittir. Jako papağanları sahiplerine alışmak için uzun bir süreye ihtiyaç duyar. Fakat bu alışma sürecinin atlatılmasıyla birlikte rahat bir şekilde konuşturabilirsiniz. Oldukça zeki olan bu tür zamanla soracağınız bazı soruları anlayarak bunlara cevap verebilecek seviyeye gelebilir. Birçok uzman tarafından öne sürülen görüş en zeki papağan türünün Jako olduğu yönündedir. Hangi papağanı almaliyim diye düşünüyorsanız Jako papağanları sizin için ideal bir seçim olabilir.

monk papağanı

Monk Papağanı

Ülkemizde birçok kişi tarafından bilinmeyen bir türdür Monk Papağanları. Küçük boya sahip papağan türlerinden birisi olan Monk Papağanı ortalama 25-30 yıllık bir yaşam sürecine sahiptir. Göz alıcı derecede güzel yeşil ve gri renge sahip olan bu kuşların anavatanı ise Güney Amerika bölgesidir. Konuşma konusunda oldukça yeteneklidir ve iyi bir eğitimle onlarca kelimeyi rahatlıkla öğrenebilecek kadar zekidir.

kakadu papağanı

Kakadu Papağanı

Taklit yeteneğiyle birçok kişiyi kendisine hayran bırakan Kakadu Papağanları tahmin edebileceğiniz üzere konuşma konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptir. İşitmiş oldukları birçok sesi neredeyse ayırt edilemeyecek kalitede taklit ederler. Evde bir köpeğiniz bulunuyorsa ve yeni bir Kakadu Papağanı aldıysanız zaman içerisinde 2 farklı yerden havlama sesi geldiğine şahit olabilirsiniz 🙂 Taklit yeteneği o kadar gelişmiştir ki bebeğinizin ağlama sesini duyması halinde bunu dahi taklit edebilecek kadar yeteneklidir. En uzun yaşam süresine sahip papağan türleri arasında yer alırlar. Eğer hangi papağan türünü almalıyım diye halen düşünüyorsanız oldukça yaygın olan bu tür seçebileceğiniz açık ara en ideal papağan türüdür. Anavatanları Avustralya, Güney Pasifik Adaları ve Solomon Adaları olarak bilinmektedir. Tek olumsuz yanları ise kelime dağarcıklarının oldukça az olması ve eğitim sürecinde zorluk yaşanması.

ara papağanı

Ara Papağanı

Dünya üzerinde nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerden birisidir Ara Papağanı. Papağan türleri arasında en iri olan papağanlardan birisidir. İnsan sesine oldukça yakın bir sese sahiptir. Ara Papağanlarının taklit ettiği kelimeleri anlamakta hiç zorlanmaz, net bir şekilde anlayabilirsiniz. Oldukça nadir bulunan papağan türlerinden birisidir ve bu nedenle haklarında çok fazla bilgi yer almamaktadır. Taklit yeteneği konusunda çok başarılı oldukları söylenemez fakat konuşma yetenekleri papağan türleri arasında en iyilerdendir. Eğer evinizde farklı evcil hayvanlarınız bulunuyorsa Ara Papağanları zaman içerisinde evcilleşerek onlarla yakın bir dost olabilir.

muhabbet kuşları

Muhabbet Kuşları

Ülkemizde en sık karşılaşacağınız papağan türlerinden birisidir Muhabbet Kuşları. Birçok kişi bu kuş türünün Papağan ailesine mensup olduğundan dahi habersizdir. Konuşma yeteneği oldukça yüksek olan papağan türlerinden birisidir. Oldukça farklı renklere sahip bir kuş türüdür. Ortalama 15 yıl yaşayabilirler. Erkek muhabbet kuşları daha konuşkan olmaktadır. Papağan türleri arasında en küçük türlerden birisidir. Konuşma yetenekleri oldukça iyi olan bu kuşların taklit konusunda yetenekleri pek fazla değildir. Sürekli olarak işitmiş oldukları sesleri taklit etmeyi deneyen bir tür olmalarına rağmen kendi seslerine uyumlu bulmadıkları sesleri duydukları gibi taklit etmezler. Konuştukları sırada sanki fısıldıyormuşçasına bir taklit gerçekleştirirler bu nedenle onları dikkatli dinlemeniz gerekebilir. Kendi melodi ve şarkıları olması nedeniyle konuşma eğitimi vermeyi planladığınız muhabbet kuşunuzu yalnız beslemeniz gerekir. Sürü halinde şarkı ve melodi söyler ve ses taklidi yapmazlar.

lori papağanı

Lori Papağanı

Lori türü papağanların konuşkanlıkları canınızı sıkabilir çünkü bu tür konuşmayı oldukça fazla sever öyle ki halk arasında Geveze Lori olarak da bilinir. Duydukları bir sesi zorlanmadan taklit edebilen bu papağanlar birçok farklı ses türünü rahatlıkla taklit edebilir. Lori türü papağanların ortalama kaç kelime konuşabilecekleri bilinmemektedir. Fakat şöyle ki bu papağanlar bir şarkıyı dahi akıllarına yatarsa baştan sona ezbere söyleyebilirler.

sevda papağanları

Sevda Papağanları

Aşk kuşları olanakta bilinen Sevda Papağanları eşlerine oldukça sağdık bir türdür. Eşlerinin yanından asla ayrılmak istemezler ve eşler birbiriyle devamlı ilgilenir. Bu özellikleri nedeniyle bu papağanı beslemek için eşiyle birlikte beslemeniz gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu türden papağanları eğitmek oldukça zordur fakat tek başına beslemeyi göze aldıysanız eğitmek düşündüğünüzden de basit olabilir. Çoğu zaman beyaz ve gri renge sahip bu papağanlar tek başına beslenildiğinde eşlerine duydukları bağı sahiplerine duymaktadırlar. Eğer bir Sevda Papağanı beslemek ve eğitmek istiyorsanız ona normal bir papağana göre çok daha fazla ilgi göstermeniz gerekecek. Konuşmaları rahat bir şekilde anlaşılır, net konuşabilirler.

sultan papağanı

Sultan Papağanı

Evcil papağan türleri arasında en popüler ve yaygın beslenen türlerden birisidir. Kafes ortamı içerisinde üremesi oldukça kolaydır. Taklit etmeye olan merakları sahiplerinin ıslık sesini ve ıslıkla tutacakları melodileri taklit edebilirler. Fakat konuşma eğitimi vermek istiyorsanız bu diğer beslenebilecek papağan türlerine göre oldukça zordur. Fakat ona konuşmayı öğretmekte ısrarcı olursanız Sultan Papağanının merakı zamanla konuşmayı dahi öğrenmesini sağlayacaktır.

Hangi Papağanı Beslemeliyim?

Çoğunlukla evde beslemeye uygun ve konuşkan papağan türlerini sizler için paylaştık. Bu listemizin yanı sıra sitemizde her papağan türüne ait detaylı anlatımların yer altığı kendi başlıkları bulunmaktadır. Eğer bir papağan türü hakkında daha detaylı bilgi alarak hangi papağan türünü almalıyım sorusuna net bir cevap vermek istiyorsanız sitemizde yer alan diğer yazılara bir göz atabilirsiniz. Hangi papağan türü konuşur diye merak eden arkadaşlar için kısa ve öz bir yazıyla bilgi aktarmaya çalıştık. Yine de hangi papağan almaliyim diyorsanız yorum alanından bizlerle aklınıza takılanları paylaşabilir ve size yardımcı olmamızı isteyebilirsiniz.