Hamsterlara Verilmemesi Gereken 13 Yiyecek

Hamsterlara Verilmemesi Gereken 13 Yiyecek

31 Mart 2019 1 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Hassas bünyeleri, tatlı ve minnoş bir yapıya sahip olan bu minik dostlarımızın sağlığını riske edecek bazı besinler bulunmaktadır. Ev ortamında beslenen Hamsterlar düzenli bir beslenmeye sahip olmanın yanı sıra onların sağlığına zarar verebilen besinlerden uzak tutulmalıdır. Siz değerli Hayvan Seven dostlarımız için oluşturduğumuz bu listede her yemeğini bu dostlarımızla paylaşmaktan çekinmeyen dostlarımıza ufak bir yol gösterme ve onları ne kadar çok sevseniz de bu besinleri yedirmemeniz gerektiğini hatırlatmak için hazırladık. Hamsterlara verilmemesi gereken 13 yiyecek listeleyeceğimiz bu yazıda, Hamster için zararlı yiyecekler ve ufak notlar yer alacak.

Ayrıca sitemizde yer alan minik dostlarımızla ilgili hazırladığımız diğer yazılara da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hamster İçin Zararlı Yiyecekler

Hamster bakımının en önemli detayı kuşkusuz doğru bir beslenme programına sahip olmasıdır. Biz insanlarda olduğu gibi tüm evcil hayvanlar içinde sağlıklı beslenme oldukça önemli bir yere sahiptir. Mini minnacık boyutları olmasına rağmen evde sizi yalnız hissettirmeyin ve eğlenceli dakikalar geçirmenizi sağlayan bu dostlarımız biraz fazla iştaha sahiptir. Hemen hemen önüne ne koysanız yiyebilecek olan bu arkadaşlarımız her şeyi yememesi gerektiğinin farkında değiller. İşte, Hamsterlar için zararlı yiyecekler ;

1 Tuzlu Yiyecekler
Küçük dostlarımızı tuzlu yiyeceklerden uzak tutmaya özen göstermeliyiz. Tuz Hamster sağlığı açısından risk oluşturan bir maddedir. Peynir yemeye bayılan bir Hamstera sahip olabilirsiniz fakat bu ona tuzlu peynir vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Mümkünse tuzsuz, az yağlı peynirleri tercih edin.

2 Baharatlı Yiyecekler
Baharatlı yiyecekleri kesinlikle Hamster dostunuzdan uzak tutmalısınız. Baharatlar çoğu zaman Hamster sağlığı açısından büyük riskler oluşturmaktadır.

3 Çikolata ve Kafein
Hamsterlar için ölümcül derecede zararlı yiyeceklerden birisi “Çikolata” ve “Kafein” dir. Dostunuzun oldukça hassas olan bünyesinin sağlığını koruyabilmesi için bu yiyeceklerden kesinlikle uzak tutmalısınız aksi takdirde çok ciddi rahatsızlıklar yaşayabilir. Çikolata ve kafein içeren maddeler tüketen Hamsterlar çoğunlukla mide, sindirim ve kalp sistemlerinde rahatsızlıklar yaşar. Bunun yanı sıra çikolata içerisinde yer alan “Teobromin” isimli madde dostumuzun ölümüne neden olabilecek ciddi bir zehirlenmeye yol açabilir.

4 Patates Cipsi
Patates cipslerini hemen hemen hepimiz seviyoruzdur. Fakat bu cipsler içerisinde yalnızca patates değil aynı zamanda yağ ve baharat gibi bileşenlerinde yer alıyor olması Hamster dostumuzun sindirim sisteminde bazı sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Patates Cipsi içerisinde yer alan tuz, doymuş yağ ve çeşitli baharatlar sebebiyle minik dostumuz sağlık sorunları yaşayabilir. Ayrıca obezite olma riskini de büyük oranda artıracaktır.

5 Soğan ve Sarımsak
Pişmiş ya da çiğ halde fark etmeksizin soğan ve sarımsak Hamster dostlarımıza verilmemelidir. Soğan ve sarımsak yalnızca Hamsterlar değil birçok evcil hayvan için olumsuz sonuçlar doğuran yiyeceklerin başında gelir. Hamster dostumuzun kırmızı kan hücrelerine hasar veren bu yiyecekler, miniğimizin anemi olmasına neden olabilir.

6 Turunçgiller
Biz insanlar için vazgeçilmez yiyeceklerin başında gelen vitamin deposu turunçgiller maalesef Hamster dostumuz için zararlı bir besindir. Turunçgiller olarak adlandırılan meyvelerin tümü yüksek asit oranına sahip olması nedeniyle Hamsterınızın midesinde rahatsızlık oluşmasına neden olacaktır.

7 Avokado
Daha önce bahsetmiş olduğumuz çikolata ve kafeinle benzer bir sonuç doğurabilecek Avokado, dostunuzun ölümüne neden olabilir. İçerisinde yer alan “Persin” isimli madde sebebiyle yüksek toksin miktarına sahiptir. Avokado tüketen bir Hamster zehirlenme sebebiyle maalesef hayatını kaybedebilir.

8 Fasulye
Meyvelerden çok bahsettiğimizi fark ettik birde sebzelere göz atmak istedik. Fasulye içerisinde yer alan yüksek lif oranı, minik dostumuzun vücudunda bulunan su miktarını hızlı ve ani bir şekilde kaybetmesine yol açabilir. Yüksek lif alımı sonrasında gerçekleşecek ani su kaybı ardından Hamster dostumuzun bağırsakları doğrudan etkilenecek ve ishal olmasına neden olacaktır.

9 Domates ve Yaprakları
Hamsterlar kemirgen türünde yer almaları sebebiyle hemen hemen buldukları her besini kemirmeye meyillidir. Elbette bu listeye domates ve özellikle yaprakları da dahildir. Domatesin yaprakları yüksek miktarda toksin içermektedir. Yüksek toksin alımı dostumuzun ölümle sonuçlanabilecek bir zehirlenme yaşamasına yol açabilir.

10 Acılı Yiyecekler

Minik dostlarımız için acı olan tüm yiyecekler ölüme yol açabilecek riskler taşımaktadır. Bu nedenle zararlı yiyecekler arasında önemli bir yere sahiptir, dikkat edilmesi gerekmektedir.

11 Biber Çeşitleri

Tatlı ya da acı fark etmeksizin tüm biber çeşitleri Hamster dostumuz için oldukça sakıncalı bir besindir. Ölümle sonuçlanabilecek istenmeyen rahatsızlıklar doğurabilir.

12 Yağlı Besinler

Dostlarımızın sağlıklı bir beslenme programına sahip olması gerekiyor, yağlı besin tüketimi onların sağlığı açısından büyük riskler taşımaktadır ayrıca obezite olmasına da yol açabilir.

13 Kızartma Çeşitleri

Minik dostlarımızın yağlı besinler tüketmemesi gerektiğinden bahsetmiştik. Yağda kızartılan tüm kızartma çeşitleri Hamster dostumuzun sağlığı açısından risk oluşturmaktadır.

Hamster dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi, sizinle daha eğlenceli ve mutlu vakit geçirmesi açısından burada yer alan besinleri dikkat etmeli ve dostumuzun bunları tüketmesine engel olmalıyız.