Hamster Bakımında Yapılan 9 Yanlış

Hamster Bakımında Yapılan 9 Yanlış

10 Mart 2019 1 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Oldukça narin olan bu neşeli dostlarımız hassas sayılabilecek bir bünyeye sahip olmaları nedeniyle doğru bir bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehber içerisinde Hamster bakımında yapılan 9 Yanlış hakkında bilgilendirme yapacağız. Çoğu kişi tarafından bilinçsizce yapılan bu hatalar dostlarımızın narin bünyelerine zarar verebilmekle birlikte sağlıklarını risk altına alabilmektedir.

Hamster Bakımında Yapılan Yanlışlar

Hamster Bakım Rehberi serimizin bir yenisi eklerken çoğu hayvan sever tarafından bilinçsizce yapılan bazı hatalara değinmek istedik. Bu serimiz kapsamında daha önce sizlerle “Hamster Bakımı ile İlgili Püf Noktalar” ve “Hamster Beslemek için 5 Neden” isimli yazılar paylaşmıştık. Dilerseniz onlara da bir göz atabilirsiniz.

Hamster Aile Planlaması Sırasında Yapılan Yanlışlar

Birçok kişi sonuçların neler olabileceğinin farkında dahi olmadan dişi ve erkek hamsterlarına aynı yuvayı paylaştırarak ailenin yavaş yavaş büyüyeceğini düşünmektedir. Oysa Hamsterlar oldukça sık çiftleşen hayvanlardır. Ayrıca dişi hamsterlar doğum süreci ise oldukça kısadır ve kısa aralıklarla doğum yapmaktadır. Dişi Hamsterlar tek bir doğum esnasında 21 yavru Hamster dünyaya getirebilmektedir.

Hamster Yatak Seçiminde Yapılan Hatalar

Hamster dostlarımız için topaklanma yapan kumlar, kedi kumu ya da kalın taş parçalarından oluşan bir yatak hazırlamak onun sağlığı açısından riskler oluşturabilmektedir. Bu tarz malzemeler Hamsterlar için rahatsız edicidir ve rahat bir uyku çekmelerinin önüne geçmektedir. Bu nedenle onlar için özel olarak üretilen malzemeler ya da kağıt parçaları kullanmanız daha doğru bir seçim olacaktır.

Hamster Besleme Sırasında Yapılan Yanlışlar

Bu küçük ve sevimli kemirgen dostumuzun beslenmesine oldukça fazla dikkat edilmelidir. Hassas bir bünyeye sahip olduğundan bahsetmiştik bu tatlı dostlarımızın, sağlıklarını koruyabilmek için dengeli bir beslenmeye ihtiyaç duymaları da oldukça kabul edilebilir bir durum. Hamster dostlarımız için zararlı olarak bilinen besinleri onlardan uzak tutmaya ve bazı besinleri yanaklarında depolamaktan hoşlanan bu dostlarımıza keskin ya da sivri parçalı besinler vermekten kaçının.

Hamster Dostumuzun Obezite Olmasına Neden Olan Hatalar

Hayvan seven dostlarımız minik Hamster dostunun yeteri kadar beslenmediğini düşünerek onun daha fazla beslenmesi gerektiğini düşünebilir. Birçok kişi tarafından yapılan bu hata bu küçük dostumuzun istemediği kadar kilo almasına neden olabilir. Obezite hastalığına yakalanabilen bu dostlarımız için dengeli bir beslenme eşliğinde spor aktivitesi yaptırmak oldukça önemlidir.

Hamster Kafes Seçimi ve Dar Kafes Hatası

Doğaları gereğince oldukça hareketli bir canlı olan Hamsterlar, bulundukları ortam içerisinde koşma ve kazma hareketlerinin yanı sıra yeni yerler keşfetmeye bayılırlar. Kafes ortamı içerisinde gerçekleştirdikleri doğal aktivitelerden bazılarını yapma şansları olmamasına rağmen onlar için doğru boyutta bir kafes seçimi yapılmalıdır. Yeterince büyük bir kafes onları fazlasıyla mutlu edeceği gibi huzurlu bir şekilde aktivitelerini gerçekleştirerek sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayacaktır. Dar bir kafes içerisine sıkıştırılan Hamsterlar ise mutsuz ve sağlıksız olacak ve zamanla psikolojilerinin bozulma riski doğacaktır.

Hamster için Yeterli Spor Ekipmanı

Bu tatlı ve minik dostlarımızın oldukça enerjik canlılar olduklarından bahset miydik? Bu dostlarımız fazla enerjilerini bir şekilde dışarıya atmaya ihtiyaç duyarlar. Fazla enerjilerini atabilecekleri ve aynı zamanda aktivite yapabilecekleri en ideal ekipman ise kafesinin içerisine yerleştireceğiniz Hamster tekerleğidir. Yerleştireceğiniz bu tekerlek sayesinde dostumuz fazla enerjisini atmayı başaracak ve günlük aktivitesini tamamlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise tekerleğin boyutudur. Hamsterınıza uygun ve büyük tekerlekler tercih etmek dostunuzun iskelet sistemine zarar gelmesini önleyecektir.

Hamster Kafes Malzeme Seçiminde Yapılan Hatalar

Hayatımızın hemen hemen her yerinde olduğu gibi Hamster dostlarımız için seçeceğimiz kafeslerde de iyi ve kötü seçim yapmak sizin elinizde. Doğru malzemeden üretilmeyen ve yeterli kaliteye sahip olmayan malzemeler bu kemirgen dostumuzun diş darbelere dayanamayarak zarar görebilir. Yalnızca malzemenin zarar görmesi değil Hamster dostunuzun da bu durum karşısında yararlanması muhtemeldir. Bu nedenle doğru ve kaliteli kafes, aparat seçimi yapmanız önemlidir.

Hamster Yaşam Alanı Temizliği

Evet, Hamster dostlarımız oldukça titiz, temiz ve hassas canlılardır. Kendilerine bakım yapmanıza pek ihtiyaç duymayan bu dostlarımız için sizin düzenli olarak kafes ve çevresini hijyenik tutmanız gerekmektedir. Kafes ve çevresinin temizliği çoğunlukla sizin göreviniz olacaktır. Bunun yanı sıra kendisini temizleyebilen bu dostumuzu zorunda kalmadıkça yıkamamanız sağlığı açısından önemlidir.

Hamster için Ev Güvenliği

Yalnızca kafes içerisinde yaşayamayan bu dostlarımız kafes dışında da bazı aktiviteler gerçekleştirmesi gerekmektedir. Tüm ev onun için oldukça eğlenceli ve güzel aktivite alanıdır. Ev içerisinde bir o yana bir bu yana koşturmaya bayılan bu dostumuz yeni yerler keşfetmekten büyük bir zevk alır. Bu keşif çalışması sırasında onu bekleyen tehlikelere karşı önlemlerinizi almalısınız. Önüne gelen hemen hemen her eşyayı kemirme potansiyeli bulunan bu dostumuz için elektrik akımı geçen kablolar, prizler ve bunlara benzer her şey oldukça tehlikelidir. Bu nedenle dostumuz ev turuna çıkmadan önce bu tehlikeleri ulaşabileceği yerlerden kaldırmanız gerekmektedir.


Görseller Wikihow İnternet sitesinden alınmıştır