Hamster Bakımı ile İlgili Püf Noktalar

Hamster Bakımı ile İlgili Püf Noktalar

9 Mart 2019 1 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Yeni bir Hamster sahiplenmeyi planlayan ya da sahiplenmiş siz hayvan seven dostlarımızla birlikte Hamster bakımı hakkında bilinmesi gereken hemen hemen tüm püf noktalara değineceğiz. Hamster’ınızla birlikte güzel vakit geçirmek ve ona nasıl bakmanız gerektiğini öğrenebilmeniz için iyi bir bakım rehberine ihtiyacınız var. Oldukça tatlı, şirin ve narin olan bu canlılar hemen hemen tüm hayvan sevenlerin gözünde hayranlık uyandırmaktadır. Hamster bakımı ile ilgili püf noktalar paylaşacağımız bu yazımızda aslında Hamster bakımının düşünüldüğü kadar zor olmadığını öğreneceğiz.

Oldukça sosyal bir canlı olan Hamsterlar, dost canlısı tavırlara sahiptir. Gündüzleri genellikle uyumayı tercih eden bu dostlarımız geceleri oldukça aktiftir. Hemen hemen tüm aktivitelerini gece gerçekleştirdiklerini söyleyebiliriz. Eğer sizde geceleri ayakta duranlardansanız oldukça eğlenceli vakitler geçireceğiniz bir dostluk kurabilirsiniz. Ayrıca temizlik ve hijyen konusunda özel bir hassasiyetiniz bulunuyorsa Hamsterlar oldukça titiz ve temiz hayvanlardır. İçinde bulundukları ortama fazla koku bırakmayan bu hayvanlar oldukça bakımlıdır ve sizin ona bakım yapmanıza ihtiyaç duymaz.

Hamster Bakımı

Hamster Bakımı hakkında dikkat edilmesi gereken noktalara geçmeden önce nelere değineceğimize gelin birlikte bir göz atalım.

  • Hamster Kafes Seçimi
  • Hamster için Oyuncak Seçimi
  • Hamster Kafes Zemini Malzeme Seçimi
  • Hamster Kafes Aparatları
  • Hamster Nasıl Beslenir
  • Hamster Bakımı ile İlgili Püf Noktalar
hamster kafes seçimi

Hamster Kafes Seçimi

Hamster Bakımı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli noktalardan birisi ise doğru kafesin seçimidir. Minik dostlarımız için geniş, plastik tabana sahip ve derin kafesler ideal bir seçim olacaktır. Bunun yanı sıra Hamster dostlarımız sıcak ve oksijene karşı biraz hassastır. Bu yüzden kafesin rahat bir şekilde hava almasına müsait olduğundan emin olun. Kafesi eviniz içerisinde yerleştirirken güneş almadığından emin olmalısınız. Güneş ışığı ve 22 derecenin üzerinde bir sıcaklık Hamster dostlarımız için ciddi sağlık sorunları oluşturabilmektedir.

Hamster için Oyuncak Seçimi

Hamster dostlarımız ortalıkta bir oraya bir buraya koşturan bir grup çocuğa bedel enerjiye sahip olabilirler. Bu nedenle bolca aktivite yapmaya ihtiyaç duyarlar. Kafes içerisine onun enerji harcayabileceği alternatif oyuncaklar yerleştirmelisiniz. Hamster için oyuncak seçimleri arasında en önemli yer çarklara aittir. Hamsterınızın boyutuna uygun bir çark seçimi yapmalısınız. Büyük bir Hamster için büyük bir çark tercih etmelisiniz aksi takdirde Hamster çark içerisinde rahat edemeyecek ve önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilecektir. Ek olarak çark seçiminizi katı ve plastik çarklardan yana yapmanız tel çarklara oranla daha güvenli olacaktır.

hamster rehberi
Güzel Bir Uykuyu Hak Ediyorlar

Hamster Kafes Zemini Malzeme Seçimi

Hamster dostumuzun rahat ve sağlıklı bir uyku çekebilmesi için kafesinin zemininin dikkatli hazırlanması ve zemin malzemesinin seçimi oldukça önemlidir. Zemin için tercih edilebilecek alternatif birçok malzeme bulunmaktadır. Hamster dostumuz için zemin seçimi yaparken topaklanmaya müsait kumlar, kalın taşlar ve kedi kumu gibi malzemelerden kaçınmalısınız. Hamsterlar için özel olarak üretilmiş taban malzemeleri, kağıt parçaları vb. kafes zemininde kullanıma uygun bir seçenektir.

Hamster Kafes Aparatları

Hamster dostumuzun kafesi içerisinde ekstra olarak koyulması gereken bir çift yemek kabı ve suluk yeterli olacaktır. Bu temel ihtiyaçlarının yanı sıra Hamsterlar doğası gereğince gizlenip, saklanan hayvanlardır. Kendisini gizleyebileceği küçük dostumuza uygun ev ya da boru gibi malzemeler yerleştirmeniz onları oldukça mutlu edecektir.

hamster yuvası
Saklanmayı Severler

Hamster Nasıl Beslenir

Hamster dostlarımız farkında olmamalarına rağmen kemirdikleri sırada diş sağlıklarını korumaktadırlar. Bu yüzden Hamster dostunuza kemirebilmesi adına meyve dilimi ikramında bulunmak oldukça iyi bir seçim olacaktır. Dostumuz farkında olmadan diş sağlığını korurken aynı zamanda lezzetli meyve dilimleriyle mutlu dakikalar geçirebilir. Meyve dilimleri dışında Hamster dostumuzu beslemek için özel olarak üretilmiş yemler, taze çimenler ve sebzeler sağlıklı bir yaşam sürmesi için yeterli olacak besinlerdir. Son olarak dikkat etmeniz gereken bir detay ise suluğunda devamlı olarak temiz ve taze su bulundurmanız gerektiği.

Hamster Bakımı ile İlgili Püf Noktalar

Hamster beslemek son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde hayvan sevenler tarafından tercih edilen bir durumdur. Hamster bakımı konusunda dikkat edebileceğiniz birçok noktayı sizlerle paylaştık ve son olarak birkaç noktaya daha değinmek istiyoruz.

  • Hamster dostumuzun kafesini sık sık gözetleyin. Dostlarımız daha sonra yemek için ona vermiş olduğunuz meyve, sebze gibi besinleri saklayarak depolamayı tercih edebilir. Tazeliğini yitiren sebze, meyve gibi besinleri kafesten çıkarın.
  • Hamster dostumuz kendi bakımını yapma konusunda gerçekten başarılıdır. Tüyleri biraz uzun ise hassas ve yumuşak bir fırça yardımıyla ona bu konuda yardımcı olmayı deneyebilirsiniz.

Hamster Bakımı ile ilgili alternatif birçok yazıya sitemizden ulaşabilirsiniz. Yazımız size yardımcı olduysa ve hoşunuza gittiyse bunu arkadaşlarınız ile paylaşırsanız seviniriz.