Evde Köpek Bakmak Hakkında Tüm Merak Edilenler

Evde Köpek Bakmak Hakkında Tüm Merak Edilenler

26 Kasım 2018 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Bir evcil hayvan sahiplenmenin genel anlamda oldukça zor ve zahmetli bir iş olmasının yanı sıra bu hayvanı evinize davet ediyor ve ailenizden birisi gibi ona bir oda ya da kalabileceği ev içerisinde ufak bir yuva veriyor olmanız sizi bir hayli güç duruma düşürebilir. Elbette gerekli detayları biliyor ve evde köpek bakmak hakkında ihtiyacınız olan eğitim, bilgi ve azme sahipseniz bu durum güç olmaktan çıkarak oldukça eğlenceli ve mutlu bir yaşantının sizi beklemesine yol açabilir. Eğer sizde evde köpek beslemek istiyorum diyenlerdenseniz bu yazımızı dikkatle okumalısınız.

Evde Köpek Bakmak – Bilinmesi Gerekenler

Evde köpek bakmak için elbette ilk olarak onun gelişi için ön hazırlık yapmanız gerekmektedir. Gerekli şartlar ve ortamı hazırlamanız ardından köpeğinizin bakımı için ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri almalısınız. Tüm bunlardan sonra evde köpek bakmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Unutmayın köpekler oldukça enerjik ve oyunu seven bir hayvan türüdür. Bu hareketlilikleri sırasında onlara ve size zarar verebilecek eşyaların göz önünden kaldırılması oldukça önemlidir.

  • Köpek Tuvalet Eğitimi

Ailenize yeni katılan bir köpeğin tuvalet eğitimi tahmin edebileceğinizden biraz daha zor olabilir. Adeta bir insan yavrusu gibi onların da bunu öğrenmeler için zamana ihtiyaçları vardır. Kedilere nazaran çok daha geç tuvalet eğitimini tamamlarlar. Köpek tuvalet eğitimi sırasında sahiplerinin bir hayli sabırlı olmaları oldukça önemlidir. Köpeğiniz tuvalet eğitimini tamamlayana kadar ev içerisinde ulaşabileceği herhangi bir noktada ihtiyacını giderebilir bu nedenle hazırlıklı olun. Köpeğinizin yaşı bu konuda etkili ve belirleyici olan noktalardan bir diğeridir. Eğer henüz 2-3 aylık bir yavruya sahipseniz çok daha sabırlı olmalı ve kaslarının tamamen gelişmesini beklemelisiniz. Yavrunuz istese dahi tuvalet ihtiyacını tutamayacak ve olduğu yerde ihtiyacını gidermesi gerekebilecektir. Köpek tuvalet eğitimi hakkında sitemizde sizlere oldukça detaylı ve yaşına göre neler yapmanız gerektiği gibi detaylarıyla birlikte bir yazı oluşturduk.

İlgili İçerik:  Köpek Tuvalet Eğitimi
  • Tekrar, Tekrar ve Tekrar

Evde köpeğinize bakmak ve onu istediğiniz gibi yetiştirmek için bazı şeyleri sık sık tekrarlamaya hazır olun. Çünkü köpekler tekrar ederek öğrenen canlılardır. Örnek vermek gerekirse; köpeğinize mama verirken bunu bir rutine bağlarsanız ve her mama saati geldiğinde ona “mama saati geldi” gibi belirli bir kelime, sözcük veya cümle ile her seferinde seslenirseniz o bu sözcüğe belirli cevaplar vermeye başlayacaktır.

Evde köpek beslemek istiyorum

  • İlgi Göstermelisiniz

Hangi cins köpek beslemeye karar verdiğinizin bir önemi yok tüm köpekler belirli seviyede egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle köpeğinizle gün içerisinde vakit geçirmeye çalışmalı ve onunla birlikte oyun, gezi vb. aktiviteler gerçekleştirmelisiniz. Yalnızca tuvalet ihtiyacı için değil eğlenmek ve yürüyüş yapmak için köpeğinizle dışarı çıkabilirsiniz emin olun oldukça iyi bir yol arkadaşı olacaklardır. Bunun yanı sıra ev içerisinde oynayabileceği oyuncaklar ve ona bu oyunlar sırasında eşlik etmeniz oldukça önemli.

  • Temizliği Es Geçmeyin

Köpeğinize evde bakarken temizliğine önem vermelisiniz. Köpeklerin ter bezleri olmaması sebebiyle çoğu zaman kirlenmelerinin nedeni terleme olmayacaktır. Köpeğinizi gereğinden fazla yıkamak ise üzerinde yer edinmiş yağ tabakasına zarar verecek ve köpeğinizin bazı deri hastalıklarına yakalanmasına yol açabilirsiniz. Köpeğinizin temizlenmesini istiyorsanız onu yıkamaktansa fırçalamayı tercih edebilirsiniz. Veterinerinizin kontrolü altında belirli aralıklarla onu ılık bir su eşliğinde yıkayabilirsiniz. Köpeğiniz yıkanması bittiği takdirde hızla silkelenmeye başlayacak ve üzerinde kalan neredeyse tüm suyu etrafına saçmaya başlayacaktır (ıslanmaya hazır olun).

  • Onlarda Bir Canlı ve Bazı Besinlere İhtiyaç Duyar

Köpeklerinde insanlar gibi bazı besinlere ihtiyaç duyduğunu biliyor muydunuz? Protein, vitamin ve mineral gibi ihtiyaçları bulunan köpekler için yaşlarına uygun bir mama tercihinde bulunmanız oldukça önemlidir. Köpeğinize ev yemeği vermekten kaçınmalı ve devamlı içebileceği bir yerde temiz su bulundurmalısınız. Eğer gün içerisinde suyunu bitiremezse düzenli olarak yenisiyle değiştirmeye özen göstermelisiniz. Yürüyüş veya oyun oynama saatlerinin öncesinde yemek vermemelisiniz.

evde köpek beslemek zor mu

Evde Köpek Beslemek Zor Mu?

Elbette her şeyde olduğu gibi evde köpek beslemenin de kendince bazı zorlukları bulunmaktadır. Evde köpek beslemenin zorlukları hakkında sitemizde oldukça detaylı ve sizleri tatmin edeceğine inandığımız ve tüm bu zorluklarla nasıl baş edebileceğinizi anlattığımız bir yazımız sizleri bekliyor. Hemen arama yapmayı deneyebilirsiniz.

Evde köpek beslemek için gerekenler hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ilgiyi yazıya aşağıdan ulaşabilir ya da sitemizde arama gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili İçerik:  Köpek Almadan Önce Yapılması ve Alınması Gerekenler