İlk Defa Kedi Sahiplenecek Kişiler İçin Evde Kedi Bakım Rehberi

İlk Defa Kedi Sahiplenecek Kişiler İçin Evde Kedi Bakım Rehberi

21 Aralık 2018 1 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Ailenizin yeni üyesine hoş geldin diyerek yazımıza bir giriş yapmak istiyorum 🙂 İlk defa kedi sahipleniyor veya daha önceden bir kedi sahibi olup yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız bu yazımızı ve sitemizde yer alan diğer yazılara göz atarak kendinizi kedi bakımı için hazır hissedebilirsiniz. Evde kedi bakımı hakkında hazırladığımız bu içeriğimizde kedinizi nasıl beslemeniz gerektiği ve diğer seçimleriniz hakkında yol gösterici örnekler sunmaya çalıştık.

Geçmişte bir kedi besleme deneyiminiz bulunmuyor ise kedi bakımı konusunda yeterli bilgiye ulaşmanız gerekiyor. Aksi takdirde bu süreç hem sizin hem kediniz için çok daha uzun ve zahmetli bir hale gelecektir. Evde kedi beslemek ve çok daha fazlası hakkında içerikler oluşturarak sizleri kediler hakkında genel anlamda bilgi sahibi yapabilmek için çabalıyoruz, bu çabamız karşılığında sizden tek isteğimiz ise bu yazılarımızı beğeniyor ve devamının gelmesini istiyorsanız “Paylaşım Butonları” aracılığıyla beğendiğiniz yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmanız.

kedi bakımı nasıl yapılır
Kedi Bakımı Nasıl Yapılır Biliyor Musunuz?

Yeni Başlayanlar İçin Evde Kedi Bakımı

Sahiplendiğiniz yavru kedinizin bakışı muhtemelen hem sizi hem çevresinde yer alan herkesi büyülemeyi başaracaktır. Artık ailenizin bir parçası haline gelecek bu sevimli mi sevimli tüy yumağı dostumuz, ömrü boyunca sizden belirli bir bakım görmeye ihtiyaç duyacaktır. Kedilerinizin ortalama 9 yıl kadar yaşayabildiğini de göz önünde bulundurursak oldukça uzun bir sürecin sizleri beklediğini unutmamalısınız. Kedinizle uzun ve mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız o henüz yavruyken onunla sağlam bir ilişki kurmalı, sağlığına dikkat etmelisiniz. Savunma sistemlerinin en zayıf olduğu yavruluk döneminde normalden fazla ilgiye ihtiyaç duyacaktır.

Unutmayın, UZUN DOSTLUKLARIN TEMELİ BAŞLANGIÇTA ATILIR!

Eviniz ve ailenize yeni katılan yavru kediniz henüz ortama adapte olamamış olabilir. Bunu çok doğal karşılamalısınız yeni bir ev, yeni kişiler ve yeni bir aile buna alışmak kolay olmamalı. Hatta bu durum onun biraz korkmasına neden olabilir. Bu nedenle kedinizi kendi evinde olduğunu hissedebilmesi adına elinizden geleni yapmaya çalışmalısınız. Evinizde yaşayan diğer aile fertleriyle tanışması için acele etmenize gerek yok zamanla herkesi kendisi tanımaya başlayacaktır, etrafında olup biten yeniliklere alışması için ona birazcık zaman tanısanız yeterli. Bunların yanı sıra elbette kedinize mama yiyebileceği kabı, su içebileceği kabının yerini göstermeyi unutmayın. Uyuması için yatağının nerede olduğu ve tuvalet ihtiyacını gidermesi için tuvaletinin yerini göstermeyi ihmal etmeyin.

Hmm, YENİ EV Mİ? BU İNSANLAR KİM ACABA?

Yavru kediniz etrafında yer alan eşyaların oldukça tuhaf olduğunu düşünebilir, hatta bu eşyalar ona göre çok büyük olabileceği için bu durum onu fazlasıyla endişelendirebilir. Bu gibi durumlarda yavru kediniz için yatağından daha önemli, güvenli ve rahat bir yer bulmak ise kuşkusuz imkansız olacaktır. Evcin hayvanlarla ilgili malzemelerin yer aldığı mağazalardan kediniz için bir yatak beğenebilir, sağlam bir karton kutu kullanarak kendiniz de bir şeyler yapmaya çalışabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken temel nokta ise kedinizin yatağının bulunduğu ortamın sıcak, kuru, huzur dolu ve hava akımlarından etkilenmediğinden emin olmalısınız.

Kedinizin yatması için tercih edeceğiniz & kullanacağınız yatağın oldukça yumuşak ve rahat olduğundan emin olun. Sizin ailenizin bir parçası olduğu ilk günler ve özellikle ilk gece onun ailesinden (annesi ve kardeşleri) uzak kaldığı ilk günler olacaktır. Bir yavru kedi tek başına uyumaya oldukça hızlı adapte olabilen bir canlı olsa da ilk günlerde kardeşleriyle birlikte yattığı sıcak ortamı hatırlayabilmesi adına yatağının altına sıcak bir su şişesi & sıcak su torbası koyabilirsiniz.

Oh Be! RAHAT & GÜVENLİ ve HUZUR DOLU YATAĞIM.

Evde Kedi Bakmak – Aklınızda Bulunsun

Eğer bir anne ya da baba olmuş ve bu duyguyu yaşamış biriyseniz onun iyiliği için hemen her an onu gözetleyip kollar, kendisine zarar vermemesi için peşinden koşturduğunuz o günleri asla unutamazsınız. Yavru bir kedi bakımı da aynı buna benzer, onun güvenliğini sağlayabilmek için dikkat etmeniz gereken o kadar çok şey vardır ki bu durum canınızı başlarda bir hayli sıkabilir. Fakat, zamanla bunlara alışacak ve birlikte mutlu bir yaşam sürmeye başlayacaksınız. İsterseniz hızlı bir şekilde evde kedi bakmak hakkında sizler için hazırladığımız birkaç nota geçelim.

  • Yavru tüy yumağımızın olay yerini terk etmemesi adına pencereleri kapalı tutmayı unutmayın. Kedinizin pencereden aşağıya atlaması veya zemin kattaysanız kaçmasını istemezsiniz.
  • Tatlı oldukları kadar yaramaz olan kedinizin ulaşabileceği bir baca deliği bulunuyorsa ağzını kapatmayı unutmayın 🙂
  • Etrafta dolaşan elektrik kablolarını mümkün olduğunca gizlemeye çalışın. Yavru kediler bunları kemirmeyi denemeleriyle ünlüdür.
  • Evinizde yer alan çiçeklerin ve saksıların kediniz için bir risk oluşturmadığından emin olun.

Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedi bakımı nasıl yapılmalı? Bu konuda sizler için hazırlamış olduğumuz giriş rehberimizi sonlandırmış bulunuyoruz. Ayrıca tuvalet eğitimi ve mama seçimi gibi konularda detaylı ve kedinizin gelişimi için oldukça önemli olan birçok konuya sitemizde yer veriyoruz. Evde kedi bakımı nasıl yapılmalı, bizlerin yer vermeyi unuttuğu detaylar bulunuyorsa bunları bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Ayrıca aklınıza takılan tüm soruları bizlere iletebilirsiniz.