En Konuşkan Papağan Türü Amazon Papağanları

En Konuşkan Papağan Türü Amazon Papağanları

17 Şubat 2019 0 Yazar: Engin ÖZTÜRK

Taklit konusunda doğuştan yeteneğe sahip Papağanlar insanlar tarafından yoğun ilgiye maruz kalan hayvanlardandır. Dünya genelinde yaşamını sürdüren birçok papağan türü bulunmaktadır. Papağanlar genel olarak konuşkan hayvanlar olarak tanınsalar da kendi türleri arasında birbirlerinden ayrılan önemli özellikleri bulunmaktadır. Bazı türleri oldukça iyi konuşurken bazıları ise konuşma konusunda sizleri hayal kırıklığına uğratabilecek hayvanlardır. Bugün sizlerle Amazon Papağanları hakkında bir yazı paylaşacağız. Amazon papağanı özellikleri ve amazon papağanı türleri hakkında bilgiler ekleyeceğimiz bu yazımızda sizlerle oldukça popüler olan bu türü detaylı bir şekilde işleyeceğiz.

Amazon Papağanları Hakkında Kısaca

Amazon Papağanları sesleri taklit etmek konusunda bir üstattır. Papağan türleri arasında en iyi taklit yeteneği sahip olan papağanlardan birisidir. Doğal yaşam alanları Güney Amerika bölgesidir. Güney Amerika bölgesinde yer alan Karayipler en sık rastlandığı bölgelerdir. Karayipler ile Meksika arasında geniş bir alanda yaşam sürdükleri bilinmektedir. Amazon Papağanlarının kendi içerisinde yaklaşık 30 alt türü bulunmaktadır. Bugün sizlerle en popüler türlerine değineceğiz.

Amazon Papağanları çoğunlukla yeşil tüy rengine sahip hayvanlardır. Büyük boyutlu papağan türleri arasında yer alan bu hayvanlar kafes ortamında rahatlıkla beslenebilmektedir.

Amazon Papağanı Türleri

Amazon Papağanı Türleri’nin yaklaşık olarak 30 tane alt türü olduğundan bahsetmiştik. Bugün sizlerle yalnızca 9 alt türü hakkında bilgi paylaşacağız. Türlerin isimlerine tıklayarak detaylarına direkt olarak ulaşabileceğiniz gibi sayfayı aşağıya kaydırarak sırayla ulaşmanız da mümkün.

Sarı başlı amazon papağanı
Sarı başlı amazon papağanı

Sarı Başlı Amazon Papağanı

Sarı Başlı Amazon Papağanı ortalama 40-42 cm boyuta sahip olmaktadır. Doğal yaşam bölgesi Meksika ve Güney Amerika bölgesidir. İsmini almasına neden olan baş bölgesi çoğunlukla sarı renge sahiptir. Baş bölgesinin dışında kalan vücudunun çoğu alanı yeşil renge sahiptir. Göz çevresinin ise beyaz renk olduğu bilinen bu hayvanlar konuşma ve taklit konusunda oldukça yeteneklidir. Konuşma ve taklit yeteneği oldukça iyi bir papağan türü arıyorsanız bu tür sizin için ideal seçim olacaktır. Ortalama 50 yıl yaşam süresine sahip bu hayvanlar sizinle birlikte bir ömür geçirebilirler.

Mavi alınlı amazon papağanı
Mavi alınlı amazon papağanı

Mavi Alınlı Amazon Papağanı

Mavi Alınlı Amazon Papağanı ortalama 36-38 cm boyuta sahip olmaktadır. Gürültü yapmaktan hoşlanan bu tür taklit konusunda sizleri şaşırtacak düzeyde yeteneklidir. Amazon Papağanı türleri arasında konuşma yeteneği sıralaması yapılırsa ilk 3’e kesinlikle girecektir. İsminden de tahmin ettiğiniz üzere başının ön kısmında açık mavi rengi hakimdir. Göz çevresinde ise gri ve sarı renkleri yer almaktadır. Diğer Amazon Papağanlarında olduğu gibi vücudunun geri kalan kısımlarında yeşil rengi hakimdir. Tohum ve meyve ile rahatlıkla beslenebilir. Gürültü yapmayı sevmesi sebebiyle apartmanda beslemek isteyenler için bazı sıkıntılar doğurabilir. Ortalama 80-100 yıllık bir yaşam süresine sahiptir.

küba amazonu
Küba Amazonu

Küba Amazon Papağanı

Küba Amazon Papağanı ortalama 30-32 cm boyuta sahip olmaktadır. Küba Amazonu, Pembe Boğazlı Papağan ya da Gül Boğazlı Amazon Papağanı olarak da bilinir. Bu ismi almasına etken olan boyun bölgesi açık pembe ya da gül rengi olarak adlandırılan bir renge sahiptir. Renkleri oldukça canlı olan bu türün erkeklerinin boynunda bir halka bulunmaktadır. Erkek Küba Amazonu ortalama 3 yaşını doldurmasıyla birlikte belirginleşmeye başlayan boyun bölgesindeki halkasıyla dikkat çeker. Konuşma yeteneği konusunda diğer türlere oranla sınıfta kaldıklarını söyleyebiliriz. Ortalama 15 yıl yaşayan bu tür kısmen diğer türlere oranla az yaşıyor diyebiliriz.

Sarı gagalı amazon papağanı
Sarı gagalı amazon papağanı

Sarı Gagalı Amazon Papağanı

Sarı Gagalı Amazon Papağanı ortalama 27-29 cm boyuta sahip olmaktadır. Genel anlamda yeşil renge hakim olan bu hayvanların kanatlarının alt bölgesinde mavi tonlarına sahiptir. Ayrıca boyun bölgesinde dikkat çeken hafif bir pembe renkte bulunur. Göz çevresi beyaz olan bu tür tüysüz papağanlardandır. İsmini aldığı gaga bölgesi ise sarı renge sahiptir.

Sarı Alınlı Amazon Papağanı
Sarı Alınlı Amazon Papağanı

Sarı Alınlı Amazon Papağanı

Sarı Alınlı Amazon Papağanı ortalama 34-36 cm boyuta sahip olmaktadır. Doğal yaşam bölgesi Güney Amerika’dır. Amazon Papağanlarının alt türleri arasında en çok bilinen türdür. Taklit ve konuşma yetenekleri üst seviyedir. Alın bölgesi sarı renkte olan bu hayvanların vücudunun diğer bölgeleri yeşil renge hakimdir. 100 yıla kadar yaşayan Sarı Alınlı Amazon Papağanları olduğu bilinmektedir.

turuncu kanatlı amazon papağanı
Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı ortalama 33-35 cm boyuta sahip olmaktadır. Vücut geneli yeşil renge hakim olan bu papağanlar kanatlarının alt bölgesinde turuncu/turuncumsu bir renge sahiptir. Kafa bölgesinde sarı ve mavi renk gözlemlenen bu tür konuşma ve taklit konusunda diğer amazon papağanı türlerine oranla daha yeteneksizdir. Apartman ortamında rahatlıkla beslenebilecek bu tür çok fazla ses yapmayı sevmemesiyle bilinir. Ortalama 60 yıllık bir yaşam ömrüne sahiptir.

Mealy Amazon Papağanı
Mealy Amazon Papağanı

Mealy Amazon Papağanı

Mealy Amazon Papağanı ortalama 40-41 cm boyuta sahip olmaktadır. Sakin ve uysal bir papağan türü olan Mealy, bu özelliği nedeniyle apartman ortamında beslemek isteyenler için ideal bir seçimdir. Eğer papağanınızı konuşma yeteneği için beslemeyi düşünüyorsanız Mealy size uygun değil diyebiliriz. Konuşma yeteneği konusunda diğer Amazon Papağanlarının çok gerisinde kalmaktadır. Sahibine düşkünlüğü ile bilinen bu tür ortalama olarak 40-60 yıl yaşam ömrüne sahiptir.

yeşil yanaklı amazon papağanı
Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı

Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı

Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı ortalama 27-28 cm boyuta sahip olmaktadır. Alnı kırmızı olan bu hayvanlara Meksika bölgesinde oldukça sık rastlanır. Genel anlamda yeşil vücut rengine sahip olmasına karşın kırmızı alın bölgesinin çevresi farklı bir ton yeşil renge hakimdir. Konuşma ve taklit yeteneği orta seviye olarak söylenebilir.

sarı enseli amazon papağanı
Sarı Enseli Amazon Papağanı

Sarı Enseli Amazon Papağanı

Sarı Enseli Amazon Papağanı ortalama 34-36 cm boyuta sahip olmaktadır. Doğal yaşam bölgesi Orta Amerika olan bu hayvanlar aynı zamanda Güney Amerika bölgesinde de görülür. Çoğunlukla bu iki bölge arasında yaşamını sürdürürler. Konuşma ve taklit yetenekleri oldukça iyi olan bu tür, en başarılı taklit yeteneğine sahip papağanlardan birisidir. Ense bölgesinde sarı renk tonu hakim olan Sarı Enseli Amazon Papağanı standart olarak diğer bölgelerinde yeşil rengine sahiptir. Bu hayvanlar aynı zamanda değişik sesler çıkarmaktan hoşlanır ve ara sıra bağırma gibi sizleri şaşırtacak huyları bulunmaktadır. Eğer apartmanda bakmayı düşünüyorsanız bunları göz önünde bulundurmalısınız. Ortalama 40 yıl yaşam ömrüne sahiptir.

Fotoğraf Kaynakları: Bird Photos , Folly Farm Zoo. Pic: James Davies, HBW Alive, wikipedia.org